Avatar billede lanstorp Nybegynder
03. maj 2002 - 14:39 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Prog til styring af TCP/IP egenskaber

Nogle der har noget kode der viser hvordan man sætter TCP/IP egenskaberne Standard Gateway, IP, Subnet samt DNS fra et delphi program. Både til nogle nye værdier samt de to radiobuttons: Hent automatisk en IP adresse og Hent automatisk en server adresse.
Problemet er at jeg skal pløkke alle værdierne ind når jeg kommer hjem for at være på ADSL'en. På arbejde igen skal den bærbare derefter tilbagestilles med Hent automatisk en IP adresse og Hent automatisk en server adresse. Nogle ideer ?
Avatar billede martinlind Nybegynder
03. maj 2002 - 14:49 #1
Ja, skriv det i reg. basen, det er der windows kigger

/Martin
Avatar billede smiske Nybegynder
03. maj 2002 - 14:55 #2
Kig evt. her, dette er da en måde at gøre det på.*ss* Bruger det selv, det fungerer kanon.
http://www.hanno.dk/VisArtikel.asp?ID=218

//Henrik
Avatar billede martinlind Nybegynder
03. maj 2002 - 15:02 #3
Du kan også bare ha' en "export" af reg. basenøglen hvor det stå, liggende for både hjem og arb, så er det bare at lave en genvej til de filer, så bliver de automatisk indlæst.

/Martin
Avatar billede lanstorp Nybegynder
03. maj 2002 - 15:02 #4
Det har du da ret i. Nu er jeg den type (gammeldags mener nogle) der mest er til inifil. Kender du derfor en lille eksempel der finder nøglen:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\{0A8B90B0-2F54-4A72-8A1E-761C01294476}\Parameters\Tcpip]
og ændre værdien af f.eks. DefaultGateway til en andet nummer.
Avatar billede martinlind Nybegynder
03. maj 2002 - 15:04 #5
Det må du lave med et lille delphi prog, det vil ikke tage mange min. at skrue sammen

/Martin
Avatar billede lanstorp Nybegynder
03. maj 2002 - 15:08 #6
>>Henrik, ville ikke afvise dit svar men nåede ikke at se det.
>>Martin, spild ikke mere tid på mig.
-God weekend
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester