05. maj 2002 - 19:16Der er
14 kommentarer og 4 løsninger
opsætning af netværk
Hej eksperter
jeg netop fået alle mine computere på nettet, og vil nu gerne oprette et internt netværk mellem mine 4 computere, 2 af dem køre XP, en køre win2000 og en køre win98se, jeg har oprettet en netværks diskette i WinXP og så ellers bare kørt den fil, fra disketten på de andre computere, og har også opnået forbindelse en enkelt gang, mellem to computere, men så ikke mere, jeg ved ikke hvad jeg gør galt! min internet forbindelse er TDC ADSL, med dynamiske IP add. fra Adsl modemmet køre forbindelsen ud i switch, derfra ud til computeren? der det er galt, skulle jeg hellere lade den ene XP com fungere som sever, altså lade internet forbindelsen komme direkte til den og så sætte et netkort mere i den og fordele forbindelse videre ud til de andre computere? kan man ikke både køre internt netværk og internet på et netkort? hvis jeg skal ind at konfigurer TCP/IP på hver enkelt computer, kan i så fortælle mig hvilkt slope IP-add'erne og en værdi til standart gatewayen, håber i kan hjælpe!
Dir største problem er egentligt at de ikke har samme styresystem. Jeg burde kunne hjælpe dig med at koble win98, og win2K computerne sammen. XP kender jeg ikke noget til.
På de 2 windows 2K computere, sørger du for at oprette en bruger på dem alle sammen, svarende til brugernavnene på de andre computere.
De enkelte computere skal have ip'erne:
192,168,0,1 ... 192,168,0,4
når det er gjort, burde du faktisk have forbindelse imellem computerne!
Hej Dine maskiner skal kunne fungere sammen, har installeret alle netværksprotekollerne på samtlige maskiner?? og har de samme arbejdsgruppe navn?? Jeg køre også med forskellige styresystemer og uden TCP/IP din schwits læser jo macadresserne som sidder på dine netkort og bruger du netbiosnavne på hver af maskinerne SKAL det (o.s.v.) køre. Prøv at tage dit WAN fra og få LAN til at virke først det plejer at være det letteste. Har du en router på fra TDC??? Jan Fjorbak
Hvis du har en tdc ADSL UDEN router ja så koster det 995,- plus Moms at få den klargjort til flere PC'ere da en standard ADSL fra TDC UDEN router kuns er til 1 pc, også selvom du kaster en hub/switch imellem, du vil godt kunne komme på internettet men dit interne netværk vil ikke kunne virke. jeg slåsser med den slags problemer hver dag, og må indrømme at TDC er nogle hunde på det område, du får ikke en skid af vide før det er forsent.
ewok, du er godt nok sur på TDC, jeg har da opsat flere netværk hvor der bare i serveren er i sat 2 netværkskort, og de svarer sq da pænt når man spørger, spørgsmålet er vel hvordan man spørger og hvor meget man selv ved.
Desuden kan man jo bare betale sig fra det og de har jo indtil flere udemærkede løsninger, jeg er ikke tilhænger af der deres priser med skidtet fungerer ved hjælp af deres meget gode anvisninger. jan fjorbak
tak for jeres store interesse, men jeg har stadigt ikke fået endegyldig svar på om det ikke er fornuftigt at sætte et netkort mere i det der så bliver severen, og så styre netværket på den måde? når jeg nu ikke har nogen router?
Næ nej jeg er såmend ikke sur på tdc, jeg bruger dem jo selv til min egen ADSL, men jeg kan ikke lide at de tager 995,- +moms for at lave ændringer i dit moden eller router, det er der ingen af de andre udbydere der gør.
Nå men tilbage til svaret. Uden router på en net@express forbindelse glem alt om netværk til andet end internet.
Men hvis du nu anskaffer en TDC godkendt router (ca. 1600) hos din lokale telebutik, og konverterer din forbindelse til en pro@access (næsten gratis) så har du ingen problemer. Ja jeg ved godt at der måske nok er nogle smarte nørder der stædigt påstår at det kan lade sig gøre, men min erfaring siger altså noget andet, og det gør TDC erhvervesafdeling, diverse installatører og en halv snes andre kloge hoveder også,
Det med at sætte 2 netkort er en god ide, men igen, med en Net@express vil det ikke virke optimalt. Desværre
Måske men sig mig lige hvad der står på dit ADSL modem? så skal jeg sige dig om det er en Net@express eller ej. en almindelig ADSL er som regel en Net@express, og i særdeleshed når vi taler privat. men hvis du har haft den i længere tid så kan det godt være at den hedder noget andet men det er formentligt sådan en.
for at vende tilbage til dit spørgsmål, så vil du have kontakt mellem dine pcér ikke?
Af erfaring syntes ja du skal koble din adsl forbindelse fra og starte indefra, opret dit eget LAN og bagefter koble WAN (ADSL) til sålænge du ikke vil tage en ting ad gangen, vil du døje med dine problemer. Når du har en switch, som samler dine kabler fra dine PCér burde du kunne få det til at virke såfremt du gør som tidligere beskrevet.
Det er muligt at du efter hånden har stillet og skruet så meget på de forskellige ting omkring netværksprotekollerne at du skal slette alt i netværket og derefter koble en på ad gangen, start win 98SE og Win 2000 og derefter når de virker via switchen tag en mere. Sopm jeg tidligere skrev så ville jeg nok anskaffe en router, den løser mange problemer og koster 14 kr. pr mdr. Jan Fjorbak
til Ewok, jeg har flere dynamiske IP-add's så det er ikke Net@express! da du vel ved at TDC bredbånd er den eneste løsning der giver mulighed for dette. Til Fjorbak- jeg tror det er en god ide at opsætte intranettet først! også derefter få koblet WAN på. skal siges at jeg propper to netkort i den ene maskine, og lader den fungere som sever, og lader den så route internet forbindelsen, det anbefalede TDC support mig i dag! så det jeg skal gøre er:
1. at sørge for at computerne tilfæjet samme domæne, men ikke netværk eller hvad?
2. tildele computerne IP-add'er i slopet 192,168,0,1 ... 192,168,0,4 hvad med subnetmask og defultgateway?
sorry det er mig der vrøvlede, det jeg mente var om, den skulle arbejde under en arbejdsgruppe eller om den skulle tilføjes et donmæne, og hvad er forskellen egentlig?
Rettelse til ad.3. der skulle have stået 255.255.255.0 dette skal være ens på alle PCér,
Skriv til mig på info@fjorbak.dk så du kan blive færdig med din opsætning. ellers skal det være sådan at domæne skal være ens og der har du en arbejdsgruppe som har et antal PCér tilmeldt, en PCér kan være i flere arbejdsgrupper under samme domæne, men nu er du kommet for langt ud der jo KUN 4 maskiner ik??? Jan Fjorbak
nej han er ude at rejse... du skal nok få dine point det lover jeg... og jeg skal nok sende en mail om løsningen. hvis jeg altså finder den!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.