Avatar billede michaelb Nybegynder
09. maj 2002 - 17:10 Der er 32 kommentarer og
1 løsning

Jeg er træt nu...

Hej alle!
Nu er jeg altså ved at være godt træt af alle de 'hellige' CoAdmins son tror de styrer Eksperten.

Der har næsten kun væres problemer efter at disse er kommet. Jeg syntes det var en fed idé af Jakob at lave dette, men det er åbenbart gået den forkerte vej.

Jeg tror ikke/ved at jeg ikke er den eneste trætte bruger af nogle af de CoAdmins som tror de har hele magten. Godt nok ved jeg at I CoAdmins snakker sammen, inden I foretager Jer noget 'stort' men jeg kan bare ikke holde nogle af Jeres indlæg, hvor i tror i kan gøre hvad der passer Jer, ud!

I næsten alle indlæg begynder i også altid at diskutere hvad der er rigtigt og forkert, i stedet for bare at sige 'SÅDAN ER REGLERNE'. Man skulle tro at i selv var i tvivl om hvordan reglerne var!

"En politi-betjent deltager heller ikke i en uendelig diskussion, efter han har sagt at du ikke må cykle på fortovet." (kommentar fra Microtech)

Jeg tror at alle i CoAdmins godt ved hvem jeg påpeger at jeg ikke kan lide, og dem som jeg syntes er fine.

invisibleman er en af dem som jeg syntes er rigtig fine.
invisibleman viser sig ikke for meget frem, og er stille og rolig.

Jeg har valgt ikke at nævne dem som jeg ikke kan lide.
Mvh. Michael Bollerslev
Avatar billede michaelb Nybegynder
09. maj 2002 - 17:17 #1
Jeg har lige lavet en lille hurtig liste:

(Titler at vælge: Imod, Neutral, Ikke imod)

resten:
Neutral

nikolajdu:
Ikke imod

kapla0:
Neutral

razor:
Ikke imod

invisibleman:
Ikke imod

ztyxx:
Ikke imod

jelzin101:
Neutral

john_stigers:
Neutral

fcs:
Imod

n0rmality:
Ikke imod

.::Michael::.
Avatar billede radiohead Nybegynder
09. maj 2002 - 17:19 #2
Vil give dig fuldstændig ret. I starten var jeg meget bange for dette CoAdmin fræs, men senere vist det sig faktisk at MANGE af dem, var meget fine! Jeg blev ærlig talt glad for at have dem. :)

Men men men... Så sent som i forgårs ser jeg dette spm : http://www.eksperten.dk/spm/207772
CoAdmins stemmer simpelthen om hvad der er rigtigt og hvad der er forkert! buuuhhuuuu!!
Hvad med os andre?? Vi har intet at sige eller hvad? Det er umuligt for mig at sætte mig ind I(CoAdmins), skal hæves så højt over os andre, bare fordi i har en lille ekstra knap, der hedder "KAST SVINET AD POMMERN TIL" knappen.

-Radiohead
PS: Ellers er jeg sq glad for jer drenge :) (nogle af jer)
Avatar billede radiohead Nybegynder
09. maj 2002 - 17:20 #3
Hvad er det for en liste?
Avatar billede fcs Novice
09. maj 2002 - 17:22 #4
Michaellb>> Hvis du vil have at folk skal ændre noget i deres opførsel, så kom med konkrete eksempler. Vi kan umuligt gætte hvilke episoder du hentyder til. Ydermere må du meget gerne komme med navne på coadmins (jeg har ihvertfald ikke noget imod at du nævner mig hvis du synes jeg gør noget forkert). Den eneste måde man kan indgå i en konstruktiv dialog om hvad der er galt og hvad der kan gøres anderledes er ved at kommunikere direkte og med fokus på konkrete problemer.

Jeg har meget svært ved at forholde mig til det du har skrevet ovenfor. Umiddelbart synes jeg ikke at jeg fører mig frem, men en udmelding som: "Jeg tror at alle i CoAdmins godt ved hvem jeg påpeger at jeg ikke kan lide, og dem som jeg syntes er fine." kan jeg ikke bruge til ret meget. Er jeg inkluderet i den flok eller er jeg ikke???? Mit personlige udgangspunkt for at være Coadmin herinde er, at jeg skal gøre hvad jeg kan for at gøre eksperten til et bedre sted for brugerne. Derfor har jeg heller ikke noget imod kritik, så længe den er saglig. Derfor: Kom med eksempler og navne (jeg ved ikke om de andre har noget imod det, men jeg har ikke og jeg tror heller ikke at de andre har det) og lad os tage en saglig dialog om problemerne.

Mvh.

FCS / Coadmin
Avatar billede michaelb Nybegynder
09. maj 2002 - 17:23 #5
radiohead> Den liste viser hvem jeg er imod!
Avatar billede fcs Novice
09. maj 2002 - 17:25 #6
Michaellb>> OK - hvorfor er du imod mig? Hvad har jeg gjort, som du mener er forkert?
Avatar billede michaelb Nybegynder
09. maj 2002 - 17:26 #7
FSC> Når jeg nævner dig, som jeg ikke kan lide er det dine holdninger til Eksperten og dens funktioner, generelt!
Avatar billede fcs Novice
09. maj 2002 - 17:27 #8
OK - fint nok. Har du nogle eksempler på hvad mine holdninger er og hvorfor du er imod dem??
Avatar billede master_nemo Nybegynder
09. maj 2002 - 17:28 #9
hvis man tænker på det kao der vzar før de var her, så er det sq fint...de gør bare deres job...!
Avatar billede michaelb Nybegynder
09. maj 2002 - 17:29 #10
I øvrigt kan jeg heller ikke lide john_stigers! Det er efter at have læst dette indlæg igennem: http://www.eksperten.dk/spm/207772
Avatar billede michaelb Nybegynder
09. maj 2002 - 17:31 #11
master_nemo: Det er rigtigt! Jeg syntes bare ikke at dette kaos er forbedret!
Avatar billede michaelb Nybegynder
09. maj 2002 - 17:31 #12
master_nemo: Eksperten er jo blevet én stor debat om hvad der er rigtigt og forkert! Og hvad man ikke må/gerne må!
Avatar billede master_nemo Nybegynder
09. maj 2002 - 17:32 #13
michaelb>>det kan så diskuteres, men jeg føler at der for det meste blir gjort noget ved problemet, i modsætning til da der kun var 2 admins, der rent ud sagt ikke deltog så meget i spørgsmålene, så de slettede bare en bruger så snart de fik en anmeldelse....!
Avatar billede fcs Novice
09. maj 2002 - 17:39 #14
Michaelb>> Jeg mangler stadig svar på hvilke af mine holdninger du ikke kan lide??

Derudover er der en ting der undrer mig. Før Coadmins kom peb folk over at der var for mange snydere og fuskere. Så kommer der endelig nogen som tager lidt fat og smider snydere ud og så får folk tudefjæs på over det. Vi kan ikke stille alle tilfredse, men vi gør det så godt vi kan. Jeg synes at vi har været klar til at tage dialogen når der har været problemer, men det ender alt for ofte ud i generelle beskyldninger, som ikke bakkes op af argumenter. Jeg kan sikkert ikke gøre noget ved det faktum at du ikke kan lide min stil, men jeg har ærlig talt enormt svært ved at ændre den eller blot indgå i dialog om hvorfor jeg gør som jeg gør, når du ikke engang vil fortælle mig hvad det er du mener at jeg gør forkert!

FCS / Coadmin
Avatar billede fcs Novice
09. maj 2002 - 17:41 #15
Michaelb>> Et andet problem er, at det regelsæt vi Coadmins læner os op ad er meget åbent for tolkninger og der for kommer der en masse diskutioner. Der er ved at blive lavet et nyt regelsæt, som skulle skære tingene mere ud i pap og derved forhåbentlig forhindre mange af de diskutioner i fremtiden.

FCS
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
09. maj 2002 - 17:49 #16
Selvom jeg jo har meget at tabe her, så vil jeg lige pointere at jeg ikke synes at det giver den store mening at lave lister over hvem man ikke synes om. Det gør jo ikke vort arbejde nemmere - Vi bruger i forvejen monster meget tid på at diskutere den her slags spørgsmål og det er hverken i andres eller vores interesse. Alle vil gerne have at E funker så optimalt som muligt. Co-admins er hverken hævet over eller noget som helst andet end alle andre. Vi er her kun for at holde ro og orden. Derfor gør det det ekstra irriterende, når vi konstant skal diskutere vores egen eksistens.

Anyway så har jeg af alle 210% tillid til FCS som co-admin. Modsat os andre så er han måske den mest fair og forsonende af os alle - Vi kan med garanti lære noget af ham.

/Nikolaj
Avatar billede michaelb Nybegynder
09. maj 2002 - 17:55 #17
fcs> Jeg ved godt at mange folk konstant brokkede sig over fuskere, og at der hele tiden blev anmeldt folk, og som jeg sagde var det jo en god løsning med de CoAdmnins!

Nu er problemet blot at alt for mange af de udvalgte CoAdmins sletter alt for mange brugere. Og kommer i alt for mange debatter om hvor vidt en regel er rigtig eller forkert!

På denne måde bliver CoAdmins personlige meninger indblandet, og reglen bliver skåret skævt ud i pap - altså bliver reglen lavet om, og mange brugere bliver usikre på hvilken regel der er rigtig!

.::Michael::.
Avatar billede michaelb Nybegynder
09. maj 2002 - 18:03 #18
nikolaj, det er også det jeg mener! At i Coadmins har samme nivau som os andre! Men det er det som nogle ikke rigtig overholder!

Fcs har jeg ikke noget imod som CoAdmin SPECIELT > mere end andre < (selvom det var det jeg sagde på min 'sorte liste') men blandt andet hans holdning om at E sagtens kan indeholde ligegyldige indlæg om hvad Vodka kan blandes med og hvor man kan købe en DVD med Simpsons henne!

.::Michael::.
Avatar billede fcs Novice
09. maj 2002 - 18:05 #19
Michaelb>> Nu er jeg forvirret. Du skriver "alt for mange af de udvalgte CoAdmins sletter alt for mange brugere". Jeg tror at jeg personligt har slettet 5-6 brugere og hver eneste gang har jeg checket med minimum 1 anden coadmin inden jeg gjorde det. Derudover siger du at det kun er John_stigers og mig du ikke kan lide, men skriver alligevel i dit spørgsmål: "træt af alle de 'hellige' CoAdmins". Ordet Alle dækker altså over os to eller hvad???

Derudover har du stadig ikke givet nogle konkrete eksempler på hvad det er jeg har gjort, som du ikke bruder dig om. Konkrete henvisninger med links, samt den tidsmarkering der er ud for det jeg har skrevet ville være et fint grundlag at debattere ud fra.

Det er da rigtigt, at nogle regler er blevet tolket en anelse forskelligt af forskellige coadmins, men sådan er det jo i starten. Vi har jo også lige skullet vende os til vores nye rolle herinde.

Jeg skal i byen og spise med min kæreste , så jeg kan nok ikke lige fortsætte snakken resten af aftenen, men så må vi fortsætte imorgen - så har du også lidt tid til at finde nogle gode eksempler på hvor du mener at jeg har handlet forkert.

FCS

Nikolajdu>> Takker for de pæne ord ;-)
Avatar billede michaelb Nybegynder
09. maj 2002 - 18:05 #20
Ellers har jeg faktisk ikke så meget imod fcs som CoAdmin. Han er jo også en rigtig Veteran her på sitet :)
Avatar billede fcs Novice
09. maj 2002 - 18:08 #21
Michaelb>> (Så færst dit indlæg fra 18:03:10 nu): Det er ikke min personlige mening at alt skal være tilladt i "Fri Debat", men det er Admins officielle holdning. Det er ham der er chefen - han bestemmer over eksperten. Han ejer eksperten og det er hans beslutning. Jeg er "ansat" af Admin til at håndhæve de regler han udstikker og det gør jeg så - uanset hvad min private holdning er!!
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
09. maj 2002 - 18:10 #22
fcs - Ro på - Jeg mente det ikke.... *LOL*
Avatar billede michaelb Nybegynder
09. maj 2002 - 18:11 #23
fcs jeg smutter nok også for i dag! God tur!
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
09. maj 2002 - 18:26 #24
Jeg er lidt led og ked af alle de her diskussioner om hvorvidt co-admins må have personlige meninger eller ej. F.eks har jeg her i dag brugt over 1½ time på at forklare en gut hvordan man henter nogle billeder dynamisk ind i Flash. Han ville hellere diskutere om jeg havde ret eller ej og i sidste ende bliver jeg fornærmet og giver ham en tur.

Se sådan har det altid været med mig - Jeg gider ikke diskutere på den måde - Manden anede ikke helt hvad han bad om og vi var 2 der viste ham vejen. Han var dybt uenig, men så skulle han nok aldrig have spurgt.

Hvordan ligger det så lige. Skal jeg pga. min co-admin status ikke kunne fortælle ham min personlige mening, men nærmere give ham en høflig vejledning i hvordan eksperten bruges bedst? Skal jeg lægge øre til ale de personlige beskyldninger co-admins udsættes for og svare med: "undskyld min gode herre - Her må foreligge en misforståelse". Mange vil så gerne fremhæve at co-admins er ganske almindelige mennesker som ale andre - Dog med den undtagelse at de ingen holdninger må have. Det er da en underlig tankegang.

Står det til mig så lad os nu for fan... da ligge de diskussioner på hylden og komme videre med den IT vi alle interesserer os for. Det er så forfærdeligt nemt at føle sig trådt over tæerne af en co-admin - Hvis alle reagerede på samme måde overfor alle andre brugere der sylter systemet her - Så havde der aldrig været brug for co-admins. Desværre er det gået lidt hen for mig og blevet til at jeg er børnepige for folk - For ingen kan selv tænke eller handle længere - Har man en konflikt så løses den ved at kalde på en co-admins mens man passer sin sut.

FOLK MÅ FANDEME TAGE SIG SAMMEN!

Jo jeg er pissesur i dag og mit ordvalg behøver i ikke kommentere lige nu :))

/Nikolaj
Avatar billede johnstigers Seniormester
09. maj 2002 - 18:52 #25
michaelb> Der er også mange alm. brugere jeg heller ikke kan lide -dog er du ikke en af dem - men jeg opretter da ikke ét spørgsmål hvor jeg hænger dem ud!
Du har en meget mærkelig tankegang, men klag til admin hvis der er nogen coadmins der her opført sig svinsk her på eksperten. Og det er der INGEN der har endnu!
Avatar billede summer Mester
09. maj 2002 - 19:18 #26
Man skulle tro exp. bestod af en flok børnehavebørn, som giver sig til at vræle, hvis nogen skælder dem lidt ud. Det er virkelig hårdt tiltrængt med coadmins, som kan udøve en smule diciplin over for de mange, mange man hver dag støder på, som opfører sig som forkælede pattebørn og mener man kan opføre sig som man vil - VIL.
Jeg er glad for hver eneste coadmin. De gør et stort stykke arbejde, for at gøre exp. til et seriøst forum. De er trods alt også mennesker der kan fejle, som vi andre, men stort set er jeg godt tilfreds. Jeg har før vi fik coadmins, og stadigvæk, været noget så træt af brugere der bare p...er på een, på den ene eller anden måde.
Jeg forsøger at hjælpe nogen fordi jeg kan li' det.
nikolajdu>>> Der kommer mange nye til exp. som tror de er små Bill Gates'ser. Selv om man byder dem velkommen og er overbærende, bliver de som regel fornærmede, når man forsøger stille og roligt at gøre opmærksom på, at exp. har skrevne og uskrevne regler der helst skal følges. De fleste hyler op og "kan ikke finde sutten". Desværre er der jo som bekendt børn der bruger sut meget længere end andre. Jeg kan godt forstå hvis du er sur.
Avatar billede michaelb Nybegynder
09. maj 2002 - 19:39 #27
Først vil jeg lige give dig, nikolaj, ret i din kommentar! Efter min mening/tankegang må disse CoAdmins faktisk ikke rigtig have nogen holdning! Men DET ER KUN når det gælder udelukkelse af brugere, eller måske kunne jeg sige det sådan; når de er CoAdmins og ikke normale brugere som hjælper til i et spørgsmål. Forstår du mig ret?

john, selvfølgelgi vil hver enkelt bruegr have en 'sort liste' over brugere de ikke kan lide, det kan jeg kun give dig ret i! Jeg regner også med at stå på nogle stykker, desværre :)

summer, det er nemlig det! E er blevet en børnehave! Eller som Ole siger det, en sandkasse for små forkælede børn! Men jeg kan høre du prøver at hentyde til mig, som bruger! Det kan jeg bare ikek se logikken i! Jeg klager ikke over at have været skældt ud af en CoAdmin, det er jeg nemlig aldrig blevet! Men jeg har godt nok haft mange hyggelige, men samtidig dumme, udvekslinger med både brugere og CoAdmins (det er vel det samme som jeg nævnte) Ellers giver jeg dig ret!

fcs jeg tror at jeg har misforstået dig på nogle punkter, og beklager dette! Jeg har tilføjet dig til min ICQ liste og håber at vi lige kan udveksle et par ord, og forhåbentlig komme til at forstå hinanden bedre!

.::Michael::.
Avatar billede johnstigers Seniormester
09. maj 2002 - 19:45 #28
michaelb> Det skal lige siges at jeg selv ikke er tilfreds med min måde at håndtere startfirmas "problem" i http://www.eksperten.dk/spm/207772 - Som jeg skriver har jeg tænkt en del over det og jeg må give ham ret i at hans ønske er retfærdigt.
Avatar billede summer Mester
09. maj 2002 - 22:29 #29
sorry michaelb, hvis det kunne misforståes. Det var INGEN hentydning til dig. Måske forkert sted at skrive det, men trænkte bare til at få luft :]
Avatar billede NanoQ Nybegynder
09. maj 2002 - 22:46 #30
Giv det tid...

Coadmin konceptet er stadig ganske nyt. De 10 coadmins er udvalgt blandt Ekspertens mest seriøse brugere. Men vi må ikke glemme at alle disse 10 coadmins, ud over at være navne på Eksperten, også er selvstændigt tænkende individualister der fra den ene dag til den anden er blevet kastet ud i et stykke arbejde, ingen kendte grundlaget for i forvejen.

Der er faktisk ikke gået ret lang tid endnu. Og jeg synes allerede det kører væsentligt bedre end i starten. Coadmins er under stadig uddannelse. De bliver hele tiden bedre. De får mere erfaring igennem de mange diskutioner og sager der tages op, og lærer derved hen ad vejen at føle de enkelte situationer på tænderne før de udvikler sig. Men det taget tid.

Tænker jeg et år tilbage, var Eksperten langt fra så rart et sted at være som idag. På det tidspunkt hærgede fusk og snyd herinde. Jeg vil tro op mod 25% af alle tråde blev skæmmet af unødvendige diskussioner og beskyldninger.

Jeg bakker coadmin konceptet 100% op, og mener det er det bedste der er sket for Eksperten i meget lang tid.

NanoQ
Avatar billede summer Mester
09. maj 2002 - 23:03 #31
Også jeg.
Avatar billede michaelb Nybegynder
09. maj 2002 - 23:41 #32
nanoq det gav stof til eftertanke!
Skriv et svar ind, så accepterer jeg dig!
Avatar billede michaelb Nybegynder
10. maj 2002 - 09:28 #33
/Lukket
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Alle kurser indenfor Microsoft 365 – både til begyndere og øvede.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester