Avatar billede dreamer Nybegynder
11. maj 2002 - 21:43 Der er 15 kommentarer og
2 løsninger

IE åbner ikke i fuldt vindue når man holder shift nede og klikker

Det er meget irriterende at den ikke åbner den helt i fuldt explorer vindue. Jeg har for vane, ligesom så mange andre, at klikke på krydset i højre hjørne når jeg vil lukke et vindue ned, jeg er tit ude for at jeg kommer til at lukke for det vindue der ligger bagved, da det vindue der var fremme ikke var i fuld størrelse.

Jeg har kigget lidt på de tidlige besvarelser herinde uden dog at kunne finde brugbart.

Kom med løsningen og de 100 points er dine/jeres. 

/dreamer
Avatar billede dreamer Nybegynder
11. maj 2002 - 21:44 #1
Skal måske lige uddybe at det kun sker når man højre klikker og vælger "Åbn i et nyt vindue".
Avatar billede avlund Nybegynder
11. maj 2002 - 21:44 #2
Det gad jeg faktisk også godt at vide.
Avatar billede kapla Nybegynder
11. maj 2002 - 21:50 #3
Avatar billede retaxes Nybegynder
11. maj 2002 - 21:54 #4
har du prøvet det modsatte?

åben IE og hold shift nede medens du trækker den ud i fuld eller næsten fuld størrelse, det virkede i de gamle windows.
Avatar billede dreamer Nybegynder
11. maj 2002 - 23:09 #5
Hmmm..nu har jeg prøvet forslagne, men intet har hjulpet :-(
Avatar billede retaxes Nybegynder
11. maj 2002 - 23:36 #6
sjovt nok skulle jeg lige prøve om det gik i WinXP og det gik fint, jeg kunne laver forskellige størrelser af IE og den lukkede op i den størrelse jeg havde bestemt.
Avatar billede nicidem Nybegynder
11. maj 2002 - 23:38 #7
Ja det burde virke!

hvad for et IE kører du med?
og OS?
Avatar billede dreamer Nybegynder
11. maj 2002 - 23:50 #8
nicidem -> Jeg bruger XP

retaxas -> Jeg har heller ikke oplevet problemet før, heller ikke på andre maskiner med XP.
Det ville nok løseproblemet at reinstallere, men det vil jeg gerne undgå :-)
Avatar billede retaxes Nybegynder
12. maj 2002 - 00:23 #9
prøv så en sfc /scannow i Start>Kør, sæt din cd i drevet og tryk Enter.
Avatar billede dreamer Nybegynder
12. maj 2002 - 22:19 #10
Jeg har nu reinstalleret, min maskine hvilket hjalp på problemet :-) Trængte desuden til det.

Ingen af jeres forslag afhjalp problemet, I skal dog stadig få jeres points hvis I lige svarer herinde :-)

Det gælder: kapla0 - retaxes og nicidem
Avatar billede kapla Nybegynder
12. maj 2002 - 22:41 #11
Svar :)
Avatar billede retaxes Nybegynder
13. maj 2002 - 00:58 #12
mere svar ;o)
Avatar billede jacala Nybegynder
14. maj 2002 - 14:56 #13
Det svar som retaxes gav tror jeg også virker hos dig, du har bare lukket ned med krydset igen.! Det duer ikke - du skal lukke ned "Filer/luk" for at den bliver stabil.!...så giv du bare ham de 100 point.!
Avatar billede dreamer Nybegynder
14. maj 2002 - 15:10 #14
Muligvis har du ret jacala, men nu har jeg reinstalleret og problemet eksistere ikke mere, derfor kan jeg heller ikke vericire din oplysning så de får altså alle points. Håber at alle synes dette er fair.

Kunne dog godt have brugt din oplysning noget før, det kunne jo være at det havde løst mit problem :-)
Avatar billede jacala Nybegynder
14. maj 2002 - 16:32 #15
For min skyld kan du give hvem som helst point, men "retaxes" kom med det rigtige svar og afprøvede det endda under XP....og du kan sagtens teste om det virker for du kan bare prøve at holde shift ned og trække vinduet "mindre" og så lukke med "filer/luk" og du vil se at vinduet åbner i den nye størrelse næste gang. Du gør bare det samme igen når du vil have det stor igen. Mange gange er det rart at have det nye vindue til at åbne i en ca. 80% størrelse, så det er stor men tydeligt et nyt vindue.!....men pyt held og lykke, med din "nye" HD.!
Avatar billede dreamer Nybegynder
30. maj 2002 - 23:49 #16
Så er der points til jer, undskyld ventetiden :-)
Avatar billede retaxes Nybegynder
31. maj 2002 - 00:10 #17
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester