Avatar billede voller Nybegynder
19. maj 2002 - 01:01 Der er 13 kommentarer og
1 løsning

Ghost: Disk to image, fra HD1 til HD2

Jeg har installeret Ghost på min maskine, men jeg synes ikke det virker helt godt. Problemet er, at jeg vil lave en image-fil af HD1 og lægge denne image-fil på HD2. Når jeg går ind i Local > Disk > To file/image, så kan jeg sagtens vælge at lave en image-fil af HD1, men jeg kan kun placere imagefilen på diskettedrevet eller min Cd-brænder, ikke HD2.

Hvorfor det? Jeg har endda oprettet en partition på HD2, som kun skal bruges til den image-fil, men det er jo ligegyldigt, når jeg ikke kan få lov til at placere imagefilen der.

Bootdisken er en peer-to-peer disk, mine harddiske er to IBM IDE-diske. Skal jeg oprette en anden form for bootdisk, skal der installeres et eller andet underligt før jeg må placere image-filen på HD2, eller... hvad? Hvad gør jeg forkert?

På forhånd tak for hjælpen. :-)

/voller.
Avatar billede rkhdk Nybegynder
19. maj 2002 - 01:23 #1
du skal bruge en alm. ghost boot disk!

Peer to Peer bruges i netværk!

lave en "Boot disk with CD-r/CD-rw, LPT and USB support".. så virker den med 99.99% sikkerhed!
Avatar billede jimsim Nybegynder
19. maj 2002 - 02:02 #2
Hvilken version har du?
Avatar billede kunze Nybegynder
19. maj 2002 - 03:20 #3
Skal du ikke bruge Partition to Image ? :)
Avatar billede voller Nybegynder
19. maj 2002 - 09:42 #4
rkhdk:> Det er sådan en bootdisk jeg bruger. Jeg tænkte parallel- og USB peer-to-peer, da jeg skrev det. Undskyld misforståelsen. :)

jimsim:> Enterprise 7,5. Vi bruger den på arbejdet uden problemer.

kunze:> Problemet er det samme, når jeg vælger partition to image. Jeg kan kun få lov at placere image-filen på 3,5" diskette eller CD-R.

Jeg har selvfølgeligt bladret brugervejledningen igennem, men der er ikke en "trouble-shooter" der fixer mit problem. Der står bare, at hvis ens IDE-diske ikke bliver opdaget, har du sandsynligvis sat dem forkert op med jumpere eller i BIOS, men mine jumpere og min BIOS er sat præcis som de skal være og virker uden problemer. :)

/voller.
Avatar billede rkhdk Nybegynder
19. maj 2002 - 11:20 #5
Finder din BIOS HDD2 under opstart?

den partition på HDD2 til ghost er det FAT32 eller hva?
Avatar billede voller Nybegynder
19. maj 2002 - 16:52 #6
BIOS finder diskettedrevet, HDD1, HDD2, mit DVD-drev og Cd-brænderen, kort sagt alle de drev jeg har i min maskine.

Begge harddiske er formateret med NTFS - jeg bruger Windows 2000 prof.
Avatar billede kunze Nybegynder
19. maj 2002 - 18:03 #7
voller > Sidder de på samme ledning ? (Whatsoever)
Avatar billede voller Nybegynder
19. maj 2002 - 19:54 #8
kunze:> HDD1 og HDD2 sidder på samme IDE-kabel. 1'eren som primary master, 2'eren som primary slave.
Avatar billede kunze Nybegynder
19. maj 2002 - 20:04 #9
voller > Kan meget vel være det der er problemet ? Du kan nemlig ikke kopiere en cd hvis cd-drevet og brænderen sidder på samme kabel.

Mvh
Kunze
Avatar billede rkhdk Nybegynder
19. maj 2002 - 20:07 #10
kunze => det er IKKE pga de sidder på samme kabel! så burde jeg ikke kunne ghoste ;o)

tror det er pga HDD2 er NTFS

jeg ved man kan ghoste NFTS => til en FAT32 men ved ikke modsat

har du mulighed for at lave HDD2 om til FAT32?
Avatar billede voller Nybegynder
19. maj 2002 - 20:45 #11
rkhdk:> Jeg prøver lige at konvertere partitonen som jeg har tænkt mig at bruge på HDD2 til FAT32 og vender tilbage.
Avatar billede voller Nybegynder
19. maj 2002 - 20:55 #12
rkhdk:> Det kunne godt se ud til det er NTFS, der er problemet. FAT32 virker i hvert fald. :)

Hvis du laver et svar til denne post i stedet for en kommentar, så skal du få dine points.

Tak for hjælpen alle.
Avatar billede rkhdk Nybegynder
20. maj 2002 - 12:50 #13
svar da ;o)
Avatar billede rkhdk Nybegynder
20. maj 2002 - 13:31 #14
Takker for pointz! ;o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester