22. juli 2000 - 14:23Der er
21 kommentarer og 5 løsninger
Hvad mener du om fullscreen websites?
Jeg synes at fullscreen hjemmesider har noget stil over sig. Det virker professionelt når man kun ser hjemmesiden og øjet bliver fri for explorerens iconer og menubarer.
Nogle mener dog at det kan virke irriterende, måske fordi man føler at hjemmesiden overtager styringen eller man ikke kan bruge back-knappen eller lignende.
Jeg skriver alt dette for at få sat en debat igang om hvor og hvornår det er smart at bruge fullscreen på websider.
Jeg kan til dato ikke forstå hvorfor folk vælger FullScreen-løsninger. Personligt hader jeg dem, da jeg \"mister\" kontrollen. Jeg har det til tider på samme måde, med pop-up vinduer hvis de er brugt forkert.
Det kan godt være jeg er den eneste, men alle skal jo ikke være ens.
Så hvis du skal have mig som besøgende, og alstå kigge på dit site, så skal du ikke lave FullScreen, for så er jeg den der hurtigst får lukket dit vindue igen.
Samtidig kan det også irretere mig grusomt, at mine andre vinduer bliver væk. Som regel kører jeg med 4-5 vinduer åbne samtidig, og det er der jo en grund til(og det er ikke at jeg ikke kan lukke dem), og så skal dit site ikke komme og fjerne hvad jeg lige havde gang i baggrunden f.eks en søgning på nogle relevant.
helt enig - godt nok ser fullscreen løsninger rigtig godt ud (hvis altså designet også gør), men man mister kontrollen over alt andet der ellers ville være på skærmen - og VIL man endelig kører det hele i noget nær fullscreen, så prøv dog at trykke på F11...
hvorfor afviser du vores svar??? det er vores ærlige mening! får vi dem kun, hvis vi skriver det som du ønsker??? at det er GUD at lave dem sådan?? :o/
prodic <--- de 4-5 vinduer du har åbent på samme tid er de alle synlige på en gang eller multitasker du mellem dem? Jeg har da også mange vinduer åbnet på én gang som jeg skifter imellem. Det kan jo blot være at det er mig som ikke er nørdet nok til at se ulemperne ved fullscreens... :)
Keysersoze <--- Jeg er glad for din ærlige mening. Jeg mener blot at vi skal forsøge at nuancere debatten, så argumenterne ikke blot går på at fullscreen ikke dur - for det er der jo nogle der mener at de gør. Der er en del store sites som bruger fullscreen, eksempelvis TVDanmark.
Jetsetter : Jeg bruger dem som Multitasking, især når jeg søger efter noget. Det foregår som regel i mange forskellige søgemaskiner, og de har deres eget vindue, så kan jeg jo kigge på den der er færdig mens de andre loader resultater!
Hvorfor har du afvist? var det en fejl, eller skal vi skrive noget vi ikke mener så det lyder som om vi er enige med dig for at du gider acceptere det?
jeg forstår ikke hvorfor du afviser med det samme istedet for at vente, og så debatten igang..nu bliver folk jo bare forvirrede. Kun min mening.
Og de indlæg folk er kommet med svarer da i mine øjne som ret godt svar på dit spørgsmål om hvornår og hvordan man skal bruge dem. Det er bare sagt meget meget kort : Aldrig
fullscreen er måske et godt alternativ, jeg har selv brugt det på et par \"sites\", men jeg vil som de andre her i debatten mene at brugervenligheden ryger langt væk:
Nørden \"Bent\" der sidder med 6 vinduer åbne, vil bande din side laaaangt væk, da det giver et irreterende break i hans surfen, ICQ, eller whatever.
Efterlønneren \"Karen-Emilie\", der sidder og søger vil få et chock, da hun aldrig har set den slags så ofte, og straks ringe til sit barnebarn (for at kunne afslutte siden), så et must er at lave, forw, backw, exit-knapper på siden.
En fordel ved fullscreen er at man uden tvivl kan lave det cooleste design, der er 100% tilpasset, og uden microsofts standard knapper.
Men \"alt i alt vil jeg sige at \"fullscreen\" var noget der eksisterede i bedste velgående, i DOS-tiden, men nu burde de være på vej væk sammen.
N.B. alle personer er fiktive, og jeg ønsker ikke at have Karen-emilie, eller Bent på nakken *LOL*
Fullscreen hjemmesider er p.... irriterende. Det er nu min mening.Det virker som om man mister kontrollen.Og det syntes jeg ikke om.Hvis jeg støder på sådanne sider bliver jeg ikke hængende, men lukker siden.
det gode ved at lave det i fullscreen er denne overraskelse og det, at der er noget anderledes man kommer ind på - altså vil der blive lagt lidt mere mærke til det end ellers.
men det er ikke noget man vil skynde sig tilbage til igen - netop pga af den irritation den er årsag til.
Mange vil måske også finde det forvirende - på samme måde som \"grunken\" skriver...
Jeg hader personligt fullscreen sider hvis de bare åbner uden at advare én først! Efter min mening skal man kunne vælge hvorvidt man vil ind på en fullscreen side eller en normal side... Jeg mener på ingen måde at det er noget man sjælent ser og derfor specielt. Jeg sidder ofte og finder designer-sites og der kan man vælge om man vil have fullscreen eller normalt vidue - og det er på mange forskellige sider, ikke kun en sjælden gang eller to. Men alligevel mener jeg osse at fullscreen kan være fedt, men ikke hvis det bruges på den måde som du gør på den side du smed link til i en anden debat. På min skærm var halvdelen af siden reklamer og den anden halvdel selve siden, og på samme tid var selve siden i Flash, men den var ikke tilpasset hele skærmen så det var total småt og utrolig svært at se noget! Derfor mener jeg at hvis man absolut skal bruge fullscreen skal det være til Flash som så tilpasser sig, da det helt klart er langt federe end hvis det er en mini del af skærmen og der så bare er en sort baggrund til at udfylde resten! En god måde at bruge fullscreen kunne f.eks. være http://www.vir2l.com eller http://www.paregos.se/mosquito/ Da disse sider udfylder... Dog vil jeg alligevel mene der kunne være noget irriterende ved vir2l.com\'s side hvis man har en super høj opløsning...
Håber du/I forstod hvad jeg skrev og fik noget ud af det... :)
hallo, hvis man skulle have en introside hvor man kan vælge \"full-screen yes/no\" hvorfor skulle man ikke også kunne vælge om man vil have java eller ikke.
Det er jo umuligt at lave en \"site\" hvor alle er tilfredse så.....
jeg syntes at du skulle vælge full-screen hvis du syntes det er fedt.
hygge..... --slarp--
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.