Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.
Det er umuligt at starte et PHP script uden en form for trigger. Denne trigger skal starte udførslen af dit script.
Det du kan gøre er at snakke med din host om mulighed for at anvende CRON jobs. Et CRON job kan netop trigge en sådan event der vil starte dit script på rigtigt tidspunkt.
Så, det eneste du ´kan gøre er at snakke med din host om problemet.
Jeg har selvfølgelig prøvet at søge her på eksperten mht. om der var andre der havde samme spørgsmål og jeg kan derfor tilføje, at jeg ikke har mulighed for at bruge det såkaldte program \"cron\".
Det eneste jeg kan se du kan gøre er at skifte udbyder eller manuelt udføre scriptet. - Du kan evt. lave en regel der siger - første bruger efter midnat eksekverer dit script - men det kommer jo temmelig an på antal besøgende, hvor tung og langsom kørslen er m.v.
Hallooo hvem siger jeg skal opbygge et website?? Det er slet ikke det der er meningen. Derfor gidder jeg ikke bruge penge på en enkelt funktion hvis jeg kan få den gratis.
Selve scriptet skal bruges til at sende sms-beskeder til en gruppe mennesker som indeholder oplysninger om hvornår de skal arbejde.... således at der kommer en besked en uge, en dag, og en time før de skal arbejde.
Hmm, kan man ikke finde et sted, der gratis tilbyder check af om ens server er oppe. Giver man den adressen på en php-fil, vil den så blive regelmæssigt udført. Så skal man bare have den til at gøre det på et bestemt tidspunkt...
Hmm, hvis I synes det er en god idé må jeg hellere lave et svar. Men, razor, jeg er meget enig. Gratis ting kan koste mere tid, end det man sparer ved ikke at købe. Men vi skal alle starte ét sted!
Du er godt nok et geni;) Jeg tester lige om det virker optimalt og så er der ellers en bunke point på vej.... jeg synes dog razor skal have lidt for at have fundet url\'en
grunden til at ljweb\'s url blev afvist var at deres service kun tjekker hver hele time!
Tak For Hjælpen
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.