Avatar billede thufir Nybegynder
28. maj 2002 - 08:37 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Counterstrike server!!! Hjææællllppp!!!

Hejsa jeg har et KÆMPE problem!!! jeg har sat en Counterstrike server op i linux Meeeen når jeg kører ./hlds_run filen med parametre så sker der det at serveren starter som den skal men når den starte på at loade den bane jeg har valgt så starter den med at loade modelfiler som den skal men så komer denne fejl:

Error Mod_NumForName: !models/player/gsg9/gsg9.mdl not found
Hvad faaeen er galdt!! jeg har sat pointenes til 100 men så skal der oxo svares inden på fredag!
Avatar billede jakeman Nybegynder
28. maj 2002 - 08:50 #1
Har du checket at den model er lagt ind som filen nu hedder, altså gsg9.mdl (prøv at søge efter den i models biblioteket, måske er filen beskadiget).

/Jakeman
Avatar billede thufir Nybegynder
28. maj 2002 - 08:51 #2
ja det har jeg checkket!
Avatar billede thufir Nybegynder
28. maj 2002 - 08:52 #3
har du ikke et icq nummer??
Avatar billede thufir Nybegynder
28. maj 2002 - 08:52 #4
jeg har prøvet at replace filen med en fra windows!
Avatar billede langbein Nybegynder
28. maj 2002 - 09:53 #5
Har 0 greie på Counterstrike servere men synes det høres lite sannsynlig ut at Linux skulle kunne kjøre en Windows fil, med mindre det da dreier seg om en ren tekst fil. Det kan du vel sjekke ved å forsøke å åpne den med en tekst edtior. Dreier det seg om en kompilert windows fil (i maskinkode) så skulle vel denne neppe kunne kjøre på Linux (!?)
Avatar billede thufir Nybegynder
22. juli 2002 - 17:17 #6
Jeg har fundet ud af det... Det er jo nok en god ide at have en hlds og en cs der passer sammen :P
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB