Avatar billede jakob_madsen Nybegynder
28. maj 2002 - 09:26 Der er 19 kommentarer og
1 løsning

Trådsløs batteri del 2

Jeg oprette lige dette spørgsmål som en del tråd fra et andet spørgsmål og fordi der ikke var nok point i det gamle.
Jeg skal oplade et batteri trådløst igennem ca. 1-2 cm hud. Nogen der kender en standart løsning som kan købes mere eller mindre direkte.
Batteriet er på omkring 9V, og der er stor krav til størrelsen.
eller små krav til størrelsen (pakken skal være lille) (O;
Avatar billede troels54 Nybegynder
28. maj 2002 - 12:55 #1
hva dælen skal du bruge det til.. har du en pacemaker?
Avatar billede retaxes Nybegynder
28. maj 2002 - 13:17 #2
jeg kan kun se en løsning med induktionsspoler inde i grisen og en udvendig tilsluttet en transformator.

indvendigt skal der være en ensretter med passende filtrering.

Man kunne selvfølgelig tænke sig at man førte en ledning inde fra batteriet i grisen og ud til et ladeapparat.
Avatar billede retaxes Nybegynder
28. maj 2002 - 13:20 #3
mht. størrelsen på spolen, må man gøre op med sig selv om frekvensen skal være 50Hz ellrer højere.

Jo højere frekvens, jo mindre spoler og enretterfiltrering.
Avatar billede jakob_madsen Nybegynder
28. maj 2002 - 14:21 #4
Det er et problem at føre en ledning igennem grisen pga. infektion. Grunden til at vi ønsker at udstyre grisen med et batteri er for at drive noget sender udstyr som sidder inden i grisen. Vi er også kommet frem til at der skal en form for induktion til. Problemet er at vi ikke ønsker at opfinde den dybe tallerken på ny og derfor ønsker at anvende noget eksisterende udstyr.
Avatar billede jakob_madsen Nybegynder
28. maj 2002 - 14:23 #5
I kan se det oprindelige spørgsmål i "batteri pakke"
Avatar billede microtec Nybegynder
28. maj 2002 - 17:15 #6
Det princip retaxes forklarer med induktion, benyttes i elektriske tandbørster. Dog kun i de bedre modeller.

Der sidder en spole i bunden af tandbørsten (ingen stik, der ikke kan tåle vand) og en i selve laderen.

Smart og simpelt :o)
Avatar billede microtec Nybegynder
28. maj 2002 - 17:23 #7
Hvis du i stedet for et almindeligt 9V batteri i stedet benytter et litium bateri, og sætter din processor i sleep-mode når den ikke arbejder, vil jeg mene at du kan få udstyret til at køre i mindst 2 år UDEN at skulle skifte batteri.

Vælg en low-power processor, der f.eks. kan køre på 3V og benyt 2 1,5V celler i stedet for 9V. Så vil du have MEGET mere energi til rådighed. Med 9V vil du have et stort spændingsfald (frås).

Små dataloggere, der benytter litium kan typisk køre flere år mellem hvert batteri skift.

Denne løsning er meget lettere at få til at virke end en trådløs løsning :o)
Avatar billede jakob_madsen Nybegynder
29. maj 2002 - 08:23 #8
Udviklingstiden for dette projekt har stor betydning. Vi har i forvejen en processer som bruger meget lidt strøm i sleep mode. Vi vil derfor være meget kede af at skulle skifte processere. Men vi skal også sende, og vores sendere bruger en del strøm, plus der kan komme på tale næsten at være i kontakt med processoren konstant. Herudover kan der komme på tale at tilføje andet udstyr som bruger rigtigt meget strøm.
Derfor bliver det nødvendigt med udskiftning af batterier.
Avatar billede microtec Nybegynder
29. maj 2002 - 09:20 #9
Det med trådløs opladning mener jeg er en blind-gyde for dig. Du vil ikke kunne få det til at virke i praksis.
Du skriver "oplade et batteri trådløst igennem ca. 1-2 cm hud". Isoleret set kan det nok lade sig gøre, men du kan næppe få en gris til at ligge helt stille i en lader, så afstanden kun er 1-2 Cm. Forøger du afstanden bare til 4 cm, kan du ikke overføre energi nok til at oplade batteriet.

Dit valg af et 9V element er nok det dårligste valg du gan gøre. Dels får du som nævnt et stort spændingsfald når din processor skal have 5V (det er energi spild), dels er kapaciteten på netop 9V elementer ikke særlig stor (mA Hour). Kunne du vælge en spænding tættere processorens forsyningsspænding ville du undgår spændingsfald, men også få meget større kapacitet.

I di forrige spørgsmål så jeg at du blev anbefalet at bruge et Alkaline batteri. Det er et dårligt råd. I alt udstyr der skal have lang levetid bruger man litium batterier, netop fordi energi-tætheden er meget større.
Et 9V Alkaline batteri har typisk en kapacitet på 0,5 Ah, hvor imod en tilsvarrende 9V litium batteri har en kapacitet på 1,2 Ah.
Litium er dyrt og miljømæssigt et problem, så det skal kun anvendes når det er strængt nødvendigt.

Lige for at sammenligne: En 3V litium celle (Ø14,75mm x 50,5mm) har en kapacitet på 2,2 Ah), så der er virkelig forskel på kapaciteten :o)
Avatar billede mc.lucifer Praktikant
29. maj 2002 - 09:22 #10
Jeg håber ve gud at dette er en fiktiv opgave,

Strøm, Grise, hmmm lyder for mig som dyre plagerri

MC
Avatar billede microtec Nybegynder
29. maj 2002 - 09:31 #11
mc.lucifer >> Mon ikke der er tale om forskning.

"Strøm, Grise"
Rolig grisen kan ikke mærke så spændingen fra et batteri (det kan du heller ikke).
Det værste er at få putte udstyret ind i grisen, men det svarer jo blot til at du får indopreret en pacemaker :o)
Avatar billede mc.lucifer Praktikant
29. maj 2002 - 09:32 #12
Vælger at forlade dette sp...
Avatar billede retaxes Nybegynder
29. maj 2002 - 11:14 #13
microtec> jeg var også betænkelig ced den forholdsvis store afstand på 1-2 cm.
Jeg så for mig en transformator i gængs forstand, her er afstanden jo ikke voldsom stor.

En ting er at grisen ikke vil ligge stille i en oplader, en anden ting er den varme der opstår under opladning, den er af ikke ringe betydning og det gør i hvert fald ikke grisen mere samarbejdsvillig.
Avatar billede jakob_madsen Nybegynder
30. maj 2002 - 07:55 #14
microtec> Tak for dit lange svar. Ja det kan godt være at vi bliver nød at vælge en anden spænding. Efter at have læst lidt om emnet (og din kommentar) tror jeg at vi vælger en lavere spænding og må acceptere at batterierne eventuelt skal skiftes.
(Jeg lader spørgsmålet stå åben til mandag og hvis der ikke er noget bedre forslag får du point. )

mc.Lucifer> Dette projekt er opstået for at gøre forsøgende mindre belastende for forsøgsdyrene. Som det foregår i dag opstår der ofte infektioner og ledninger bliver ofte trukket ud, hvilket medføre forholds vis stor lidelse for dyret. Dette apparat vil betyde at dyret kun skal opereres en gang og at man herefter er i stand til at overvåge og lave forsøge uden at skulle hen og  arbejde på dyret.
Avatar billede jakob_madsen Nybegynder
30. maj 2002 - 07:58 #15
Retaxes> De principper vi har diskuteret omhandler magnetisk induktion. Jeg tror ikke at dyret vil blive opvarmet, da der ikke er noget magnetisk i dyret. Det kan godt være at du har ret i at ”opladeren” i dyret vil blive varm.
Avatar billede microtec Nybegynder
30. maj 2002 - 09:27 #16
jakob_madsen >> Her kommer lidt brain-storming. Det kan godt være det er helt skørt :o)

Man kunne også gribe problemet med energi til senderen an på en anden måde.
Hvis du inde i grisen blot havde en sender med ganske lille efekt, og rækkevide, kunne den sende til en repeater der sad uden på grisen. Repeateren modtager signal inde fra grisen og sender det med kraftig sendestyrke vidre. Fordelen ville være at batteriet inde i grisen ville holde meget længere og ikke skal skiftes. Batteriet uden på grisen holder ikke så længe, men kan let skiftes.

Ethvert "moderne svin" har vel et halsbånd med transponder til fodreandlæg mv. I dette halsbånd kunne en repeater fint placeres.

PS: Husk at du skal bruge litium i stedet for Alkaline.
Avatar billede jakob_madsen Nybegynder
30. maj 2002 - 15:57 #17
Det lyder bestem spændene, jeg tror jeg vil spøge dyrlægen, og se hvad han siger. Så skal man jo stort set ikke bruge noget strøm
Avatar billede jakob_madsen Nybegynder
31. maj 2002 - 13:40 #18
Jeg har snakket med dyrlægen og løsningen er bestemt en mulighed, som jeg tror vi vil arbejde videre med.
Jeg siger tak for hjælpen og hvis du har flere gode ideer så sig endelig til.
Avatar billede microtec Nybegynder
31. maj 2002 - 13:50 #19
Selv tak :o)

Sjovt at kunne hjælpe lidt med et så særpræget projekt.
Må man spørge, hvad det er I skal måle inde i grisen?
Avatar billede jakob_madsen Nybegynder
30. juli 2002 - 12:18 #20
EEG
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester