Avatar billede goofy75 Nybegynder
28. maj 2002 - 10:26 Der er 4 kommentarer og
2 løsninger

Bullets?

...hvorfor er det lige mine "Bullets" fra mit Word Doc. bliver lavet om til "

Kan ikke engang vælge symbolFont og bruge AltGR+L :(

Og hvad med BOLD ...hvorfor gemme disse funktioner længere væk end godt er?

...og synes ikke F1 er til meget nytte *suk* -skal jeg virkelig gå tilbage til Publisher?
Avatar billede goofy75 Nybegynder
28. maj 2002 - 10:29 #1
ok BOLD er fundet, men hvad så med ordenlig TAB?
Avatar billede Himbear Nybegynder
28. maj 2002 - 10:36 #2
Du kan ikke regne med at Word og illustator har de samme funktioner. Word er lavet så det er nemt at skrive tekst og har en masse funktioner til det.

Illustrator er egentlig ikke et tekstombrydningsprogram, men et tegneprogram. Men det kan sagtens bruges, men hvis du skal sætte flere side op, så ville jeg nok bruge InDesign i stedet.

Den funktion til at gøre Bold i Word, er faktisk ikke ret god, for den tvinger skriften til at blive fed, hvorimod i Illustrator og andre Adobe programmer, kan man kun gøre den fed, hvis den virkelig har en Bold skrift. Det er en lidt længere historie.
Avatar billede Himbear Nybegynder
28. maj 2002 - 10:37 #3
Hvis du skal lave tabulatorer skal du have tabulatorlinealen frem (Ctrl+skift+t). Den fungerer som i andre programmer.
Avatar billede Himbear Nybegynder
28. maj 2002 - 10:38 #4
Hvad er det for nogle bullets du taler om?
Avatar billede stig69 Nybegynder
28. maj 2002 - 10:42 #5
Prøv skrifttpen Wingdings og så tasten L. Så har du bullets
Avatar billede goofy75 Nybegynder
28. maj 2002 - 11:50 #6
pissegodt begge to... nogle krumspring er alt hvad der skal til ;)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester