Avatar billede kube Nybegynder
29. maj 2002 - 19:53 Der er 10 kommentarer og
1 løsning

scanning

Hej eksperter,
mit spørgsmål går på scanningsapperater ligesom i supermarkeder og biblioteker? Hvordan kan man vha af et scanningsapperat scane en stregkode (kunne fx være primærnøgle i en tabel) ind vha Java og hvordan kan man generer en stregkode?

Håber der er nogen med lidt erfaring, der kan svare på spm.

mvh kube
Avatar billede soreno Praktikant
29. maj 2002 - 19:57 #1
scanneren virker typisk på samme måde som et keyboard. Når du scanner noget sendes der en talkode som repræsenterer stregkoden.
Du kan downloade fonte som kan generere stregkoder udfra alm. tekst:
http://directory.google.com/Top/Computers/Software/Fonts/Barcode/?tc=1
Avatar billede soreno Praktikant
29. maj 2002 - 19:58 #2
Talkoden vises så på samme måde som hvis du skrev den via alm. keyboard. Altså hvis du har fokus på en JTextField så vil scanneren udfylde feltet med en kode svarende til stregkodens værdi.
Avatar billede kube Nybegynder
29. maj 2002 - 19:59 #3
har du et link til java dokumentationen, så jeg kan se hvorledes man henter input fra scanner?
Avatar billede soreno Praktikant
29. maj 2002 - 20:00 #4
se evt. skærmbilledet nederst:
http://www.barcodingfonts.com/barplus.htm
for at se princippet.
Avatar billede soreno Praktikant
29. maj 2002 - 20:02 #5
scanneren sender på samme måde som et keyboard, der er ikke noget hokus pokus over det. Når den siger beep sendes talene til dit tekstfelt på samme måde som hvis du skrev med keyboardet. Dvs. feltet udfyldes med den kode som stregkoden repræsenterer.
Avatar billede soreno Praktikant
29. maj 2002 - 20:04 #6
læs evt. lidt mere her:
http://www.semicron.com/scannertips.html
specielt:
*  How can I connect my Bar Code Scanner to my computer?
Avatar billede kube Nybegynder
29. maj 2002 - 20:05 #7
er det så scanneren der laver koden om til tal eller Java
for der er vel forskel på hvilken stregkode font man anvender - eller hvordan står det til...
Avatar billede soreno Praktikant
29. maj 2002 - 20:06 #8
For use with applications that normally accept input from the keyboard, this scanner enables use of barcodes without any software modification. Data scanned appears exactly as though it was entered on the keyboard. http://www.kanecal.net/scanner.htm
Avatar billede kube Nybegynder
29. maj 2002 - 20:08 #9
jeg siger tak for hjælpen....glæder mid til at komme i gang
Avatar billede soreno Praktikant
29. maj 2002 - 20:09 #10
Jeg kender ikke lige de standarder som de skal være bygget op efter, men mon ikke producenten af scanneren kan oplyse det.
Avatar billede jakoba Nybegynder
29. maj 2002 - 20:16 #11
Stregkoden består af paralelle linier med forskellig tykkelse og forskellig afstand imellem. Det skanneren så gør er at svinge en svag laserstråle henover og måle hvormeget lys der bliver reflekteret tilbage.

Når der reflekteres meget peger strålen på noget hvidt, når der reflekteres lidt peger strålen på noget sort.

Hvis du kikker efter ved supermarkedet kan du ofte se et mønsker at røde streger på den vare der er ved at blive scannet. Stregerne er et synsbedrag ligesom billedet på din skærm der også i virkeligheden blinker hele tiden, men så hurtigt at øjet ikke ser det.
Ved at scanne på kryds og tværs opnår man at kassedamen ikke behøver at holde varen i nogen speciel vinkel, den bliver scannet bare stregkoden vender henimod scanneren.

Der er mange forskellige barkode alfabeter, men kik på den barkode der ofte står bagpå bøger. under barkoden står der ofte de tal der svarer til mønstret ovenover.

Lige den kode er en spejlet kode med et par midtstreger. bogstaver på højre side af sregene skrives med den 'omvendte' sekvens at streger og tykkelser.

Fra en bog jeg lige har liggende får jeg:
1= _--__--
3= _-____-
4= ___--_-
5= _--___-

7= _---_--
8= ___-__-

prøv videre selv, det er ret ligetil.

mvh JakobA
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester