Avatar billede sh-dk Nybegynder
05. juni 2002 - 13:48 Der er 1 kommentar og
2 løsninger

Server med frontpage2000 ekstensions

Flere spørgsmål:

Hvad kræves der for at få sin egn server som skal stå hos os.

(Vi har ASDL ud af huset)
Den skal kunne køre med frontpage2000 ekstesions.

Hvad kræves der af hard og software?

Hvad koster det at få sat en sådan maskine op.
(kun arbejdsløn)

Hvem kan gøre det?

60 point som jeg regner med at skulle fordele til flere svar.
Avatar billede fiskerendk Nybegynder
05. juni 2002 - 14:00 #1
du skal bruge et NT system så som  Windows 2000 Server ellers er der ik så mange krav andet end at din computer skal kunne køre Windows 2000 Server læs mere på http://www.microsoft.com/windows2000/server/default.asp
Avatar billede barcoda Nybegynder
05. juni 2002 - 14:02 #2
sh-dk> hvor i landet bor du? Hvis det er kan jeg godt komme forbi en tur når du har maskinen og sætte det op for dig. Det eneste du skal betale er mit benzin.
Avatar billede bufferzone Praktikant
06. juni 2002 - 09:00 #3
Det kræver følgende:

En rimelig internetforbindelse, afhængig af hvad der skal ligge på serveren, taler vi FTP og mange store filer op og ned, skal der være stort hul igennem

en fornuftig server, med en god håndfuld ram. Hvis din server også skal køre serverside scripts (asp og php) skal den have flere muskler end uden dette.

Software:Windoes2000 eller NT, IIS 4.0 eller 5.0, frontpage med serverudvidelser. Hvis du vil includere mail også Exchange 2000 ller 5.5.

Husk også beskyttelse i form af virus beskyttelse og en godfirewall, især hvis denne web server skal være i forbindelse med resten af jeres net.

Hilsen
Kim fra http://www.bufferzone.dk
http://www.fotx.net/bufferzone
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Uanset kodesprog, så giver vi dig mulighederne for at udvikle det, du behøver.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester