Avatar billede basicq Nybegynder
05. juni 2002 - 21:15 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Flash site og søgemaskiner

Hvad gør en søgemaskine når den møder et flash site.

Kan man lave tekst filer (navn.txt) eller andet som den så crawler istedet.

Eller er det bare ærgeligt. Jeg har lavet en masse meta, men ved ikke helt om det skal være sådan.

Måske jeg kunne få en evaluering af min meta kode..
Siden ligger her http://www.zico.dk

god sommer og hejhej
Avatar billede dengalepose.dk Nybegynder
05. juni 2002 - 21:26 #1
Dine META-tags kan sgu ikke rigtigt blive bedre, og META-tags er det eneste man kan bruge sammen med Flash...

DGP
Avatar billede bufferzone Praktikant
05. juni 2002 - 22:08 #2
Dine metakoder er stort set ligegyldige da de fleste søgemaskiner, slet ikke bruger metatags mere, og i øvrigt ikke har gjordt det i ca. 8 måneder.

Dit problem er at søgemaskiner lever af tekst og ikke kan læse den tekst der forekommer i flash. Når DGP siger at META-tags er det eneste man kan bruge sammen med Flas, tager han faktisk fejl, Meta har ingen virkning sammen med flash fordi det ikke går at have søgeord i meta, som ikke også forekommer i body teksten.

Du kan gøre følgende:

Du kan bruge NOFRAMES, NOEMBET eller NOSCRIPT tagen til at placere en flad html tekstside på dine flash sider og hermed give meta tags virkning. Rygtet vil vide at disse tags kun må være på indexsiden, da det vil blive betragtet som spam hvis de er udfyldt på andre, dette har jeg dog ikke fået bekræfter endnu.

Der er mange andre tind du kan gøre, men det ville fylde flere sider at beskrive det her

Hilsen
Kim fra http://www.bufferzone.dk
http://www.fotx.net/bufferzone
Avatar billede basicq Nybegynder
06. juni 2002 - 11:16 #3
//bufferzone!

Jeg siger mange tak.
Det har jeg aldrig hørt om, altså at meta tags ikke bruges mere. Men jeg tvivler lidt, for jeg har læst ved div. søgemaskiner at de stadig bruger meta tags. Men jeg vil tage det til efterretning.

Du skriver at det vil tage flere sider at beskrive hvad jeg kan gøre, måske du har et link til et nice sted, hvor jeg kan læse om hvad jeg så kan gøre.

Har lige afleveret rapport så nu er der læse ferie, måske jeg lige tager et par velfortjente timer i solen, inden det står på læsning....Men god sommer til jer allesammen......

og mange tak...!
Avatar billede bufferzone Praktikant
06. juni 2002 - 16:44 #4
Jeg kunne godt pege på nogle siden om themed marketing, men det bliver hurtigt unødvendigt langhåret.

Det det drejer sig om er at lave nogle flade html sider, der er optimeret til hvert sit søge ord, er bunder op med links i den rigtige linkstruktur, og som linker videre ind i dit site.

Linkstrukturen er især vigtig, samt selvfølgelig optimeringen af den enkelte side
Avatar billede basicq Nybegynder
09. juni 2002 - 13:48 #5
Det lyder jo fint, jeg ser hvad du mener og det er da genialt. Jeg tror nu ikke at jeg vil gøre det for min egene side... Siger mange tak for hjælpen, nu vil jeg ud og nyde solen med en god bog og et æble. Næste mandag kl.0935 har jeg sku sommerferie.... Hej hej
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester