Winamp hakker når jeg arbejder med computeren - del 8
Har nu i over i over et år kæmpet for at få lov til at høre mp3 mens jeg lavede noget andet på computeren. Jvf. bl.a.http://www.eksperten.dk/spm/13188
Nu har jeg tilsyneladende løst problemet ved en af følgende handlinger.
System>Enhedshåndtering>Harddiskcontrollere>Busmaster-IDE-controller>Indstillinger>Begge ide-kanaler aktiveret.
Alternativt:
Kontrolpanel>Multimedier>Enheder>Drivere til lydkomprimering>Sørg her for at tildele alt der har med mp3 at gøre prioritet 13.
Jeg fatter ikke at det virker. Som man kan se af det tidligere indlæg fra marts måned var svarene mange og forskelligartede. Der var tilmed en venlig sjæl der sendte mig flere siders dokumentation for at det skulle være mit skærmkorts skyld, det skulle angiveligt låse min bus for at tvinge lidt ekstra ydelse ud af skærmkortet.
Er der en der kan forklare mig hvorfor det jeg har gjort virker, og hvilken af de 2 ændringer der er af betydning? Hvad er forskellen mellem at benytte begge ide-kanaler i modsætning til kun at bruge en?
Pointene går til den mest saglige uddybende forklaring, evt deler jeg dem op hvis flere brugere bidrager med RELEVANTE oplysninger.
Christrup
