24. juni 2002 - 16:19Der er
2 kommentarer og 2 løsninger
Screen.width med asp
Ja i JavaScript er det nemt document.write screen.width og så spytter den bare bredten ud, nu skal jeg bruge "screen.width" som en værdi i asp som jeg kan "regne med" altså hvis breden er 1024 skal jeg kunne trække eks. 24 fra i stil med dette: BRED = screen.width ' STOR = 100 if BRED = 1024 then STOR = STOR - 24 response.write STOR ' skal så være = 76 !!..
Hvis du skal bruge screen.width i ASP, så skal du bruge javascript til at sende det til ASP. Det kan du gøre på flere måder, men den simple er nok noget a'la: document.write('<IMG SRC="log.asp?width='+screen.width+'">');
log.asp skal så sende et billede tilbage - kan fint være en 1x1 pixel.
medions > Far out !! eagleeye & sone >> Ja det er jo det samme i siger, og det var jeg faktisk også kommet frem til selv, jeg har en "del ud" fil som nu sender screen.width med når siden jeg skal bruge det på åbnes -=> Løste det selv, men i får dem self. alligevel
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.