26. juni 2002 - 22:43Der er
58 kommentarer og 3 løsninger
Virus!!!:-(
Jeg har fået den virus "JS.Exception.Exploit" og jeg vil gerne vide om den er meget skadelig!! Der stod "Clean failed : Quarantine failed : Access denied" Er det en formatering der skal til?
I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.
her er lidt af hvad Norton skriver på deres side om den, resten kan du læse på nedestående link.
JS.Exception.Exploit is an exploit that allows Java applets to run arbitrary code on unpatched systems. In many cases, the applet may perform simple actions, such as changing your Internet Explorer home page. It can also be programmed to run code to perform a mass mailing, as in the case of VBS.Loding.A@mm.
Husk at opdatere NAV ofte. Ved ikke om det gør det automatisk, da jeg ikke selv bruger det. Men det er vigtigt hele tiden at have det nyeste beskyttelse mod en evt. virus/trojansk hest.
Ok ... hvis den selv identificere den som "joke" - så tror jeg ikke at der er noget at gå efter der. :)
Jeg ved at McAfee også betegner nogle joke programmer som værende vira. Jeg har ikke helt forstået hvorfor endnu. Jo, nogen kunne blive bange - men ellers kan jeg ikke se hvorfor.
"Fint med mig" var ment som en kommentar til dit "deler points mellem jer"... Jeg har en lang nat foran mig, (sommmerferie ;) ), så må hellere ruste mig!
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.