Avatar billede bennetsen Nybegynder
27. juni 2002 - 16:20 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

DHTMLED.OCX og baggrundsfarve

Kan man ændre komponentens egenskaber således at editorens baggrundsfarve er andet end hvid.??
Avatar billede _just4fun_ Nybegynder
27. juni 2002 - 16:55 #1
øøøh... :-))
DHTMLEdit1.DocumentHTML = "<html><body bgColor=0>Hej</body></html>"
Det er vist den eneste måde!
Avatar billede bennetsen Nybegynder
28. juni 2002 - 23:35 #2
Dette løser desvære ikke mit problem.
Avatar billede _just4fun_ Nybegynder
29. juni 2002 - 01:04 #3
Jamen den fortolker jo bare Dynamisk html, så hvis du absolut vil overstyre det html der fortæller om baggrundsfarven, så skal du da bare finde body -tagget og sørge for at bgColor er sat til den farve du gerne vil have , ik!
Avatar billede _just4fun_ Nybegynder
29. juni 2002 - 01:06 #4
Du kanheller ikke ændre baggrundsfarven i din browser (på andre måder end at sætte bgColor ind med en default der overstyrer det der kommer ind fra serveren...)
Avatar billede bennetsen Nybegynder
29. juni 2002 - 09:23 #5
OK - det kan være jeg har været lidt for hurtig til at afvise dit forslag. Giv mig lige et par dage til at afprøve dit første forslag.
Min editor er placeret i en tabel og jeg har prøvet at ændre baggrundsfarve på siden, tabellen og cellen, men editoren er stadigvæk hvid.
Problemet er at hjemmesiden skal være med blå baggrund og hvid skrift. Men når man så vil redigere i teksten, så kan man jo ikke se den hvide tekst i editoren, som også er hvid.
Avatar billede _just4fun_ Nybegynder
29. juni 2002 - 19:42 #6
Nedenstående eksempel virker:
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0 Transitional//EN">
<HTML><HEAD>
<META http-equiv=Content-Type content="text/html; charset=unicode">
<META content="MSHTML 6.00.2716.2200" name=GENERATOR>
</HEAD>
<BODY onLoad="DHTMLEditCtrl.DocumentHTML = '<html><body bgColor=0><font color=ffffff>Slet bare denne tekst</font></body></html>';">
<OBJECT id=DHTMLEditCtrl style="LEFT: 0px; WIDTH: 329px; TOP: 0px; HEIGHT: 142px"
    tabIndex=4 codeBase=http://www.mydomain.com/dhtmled.cab height=142 width=329 classid="clsid:2D360201-FFF5-11d1-8D03-00A0C959BC0A"
    name=DHTMLEditCtrl></OBJECT>
</BODY></HTML>
Avatar billede bennetsen Nybegynder
29. juni 2002 - 20:16 #7
Tusind tak og undskyld jeg afviste dit svar i første omgang.
Avatar billede _just4fun_ Nybegynder
29. juni 2002 - 20:33 #8
Bare i orden. tak for points.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester