03. juli 2002 - 09:45Der er
30 kommentarer og 1 løsning
lille katrotek
Hej
Jeg leder efter et lille kartotek der indeholder: nr (8-10 cifre), nr (16 tegn), navn, noter, nr (3 cifre), nr (10 cifre) og dato.
Er det svært at lave et sådan ? - det skal kunne ligge på en diskette gemme data i en eller anden form for flat file på disketten (eller en anden diskette).
Er der nogen der har lyst til at lave et sådan for points - flere points afsættes gerne !!
jeg tror at dll filerne ligger på maskinen (vbrun... ik) - det skal lige nævnes at jeg ikke har et klap forstand på VB - men tænkte at jeg kunne stille sprg her.
Tror ikke du skal lave det som en accessdatabase, den fylder hurtigt mere end en diskette kan rumme.....
Lav det derimod med en INI fil......
det er nemt og overskueligt hvis man åbner den i notepad.... 'Declaretion for writing to an .ini file
Public Declare Function WritePrivateProfileString _ Lib "kernel32" Alias "WritePrivateProfileStringA" _ (ByVal lpApplicationname As String, ByVal _ lpKeyName As Any, ByVal lsString As Any, _ ByVal lplFilename As String) As Long
'Declaretion for read from an .ini file
Public Declare Function GetPrivateProfileString Lib _ "kernel32" Alias "GetPrivateProfileStringA" _ (ByVal lpApplicationname As String, ByVal _ lpKeyName As String, ByVal lpDefault As _ String, ByVal lpReturnedString As String, _ ByVal nSize As Long, ByVal lpFileName As _ String) As Long
Følgende skriver til en inifil der hedder data....
'Declaretion for writing to an .ini file
Private Declare Function WritePrivateProfileString _ Lib "kernel32" Alias "WritePrivateProfileStringA" _ (ByVal lpApplicationname As String, ByVal _ lpKeyName As Any, ByVal lsString As Any, _ ByVal lplFilename As String) As Long Dim nummer As String Dim kunde As String Dim nota As String Private Sub Command1_Click() 'Writes new setting to .ini file
Og lige et hint, lav en løgge der henter alle dem der står i [], ind i en combobox, altså til den rutine der læser, for så skulle man kunne lave så den henter de data der tilhører ind i tekstfelter...
tubber>> jage ved ikke om du læste at jeg ved minus om VB - jeg leder nærmest efter en færdig løsning (eller en der kommer tæt på) Selve layout osv er ligegyldigt - jeg skal bruge det somet arbejdsredskab i mit daglige arbejde til at holde styr (for mig selv) på kunder - jeg kan ikke installere på min arbejdspc så derfor diskette !!
Tror jeg holder mig til Access, men den bliver rigtig nok hurtigt stor... avminarm>> Prøv evt. at lukke dette spørgsmål og oprette et andet, hvis du vil have en anden til at hjælpe.
Giv mig en emailadresse, så sender jeg en lille fil, så laver jeg det bare med en .txt fil. Ikke kønt, men nok funktionelt. Så kan du prøve at køre den. Hvor mange kunder snakker vi om?
Jeg har lavet flere forskellige små baser, der alle anvender ascii-filer til opbevaring. På www.jkfsoft.dk/sites.htm kan du se en der er beregnet for at gemme stamdata, URL og noter. Den er lavet i VB3 og vbrun300.dll fylder kun 400 kb, selve programmet er lille og på en diskette kan nok være nogle tusinde poster, når du ikke gemmer billeder. Eneste minus er at der ikke må anvendes 'Enter' i note-feltet (fordi 'enter' adskiller felter). Jeg ved nok at svar på 'eksperten' skal være åbne, og jeg lægger gerne kildeteksten frem, men det er lidt heftigt, at lægge den som et svar.
joern>> Så vidt jeg ved skal vbrun300.dll vel stadig registreres på selve maskinen??
Så vidt jeg husker fra et tidligere indlæg stod der vist oget med: ... jeg skal bruge det somet arbejdsredskab i mit daglige arbejde til at holde styr (for mig selv) på kunder - jeg kan ikke installere på min arbejdspc så derfor diskette !! ... Hvilket vil sige, at hele den administrative del er lukket af, sådan er det da på mit arbejde. Men jeg trækker mig da gerne fra opgaven. :-)
avminarm>> Jeg gider ikke bruge mere tid på det nu, hvis du alligevel beslutter dig for en anden løsning. Skulle du være interesseret i en foreløbig udgave, må du lige smide en mailadresse. Det ville jo være meget rart at vide om du overhovedet kunne afvikle programmet :-)
tubber>> Det kan godt være du mener det er nemt, men jeg skal ud i noget med at starte helt forfra, vi har jo ikke ramt de samme object-navne f.eks. Jeg aner ikke hvordan en .ini fil er udformet, andet end at det er en ren tekst fil når man åbner den. Derfor må jeg tvivle på hvor meget plads man egentlig sparer i forhold til den .txt fil jeg har lavet. Det er muligt jeg blot er uvidende og i det tilfælde må jeg naturligvis undskylde, at jeg spilder dyrbar server plads med dette indlæg.
Jeg håber bare, at 'avminarm' får en løsning på den opgave han stiller. Som han skriver er det blot til eget brug, blot for at lette hans daglige arbejde. personligt mener jeg ikke der er grund til at diskutere det ene fra det andet, men du er naturligvis velkommen til at komme med et løsningsforslag selv.
>> avminarm jeg kan lave et program som ligger på en cd, og gemmer informationerne i en ini fil på en diskette, der skal ikke installeres filer på computeren..., kan det bruges
Jeg vil prøve at fjerne vbrun300.dll fra \window\system og se om det kan fungere fra en diskette så. Om fortolkeren behøver at være registret tvivler jeg på, programmet er 16-bit kode og i en 3.1x foretages ikke registrering.
tubber>> kildekoden er jo ikke en .vbp men en .mak Kun VB4 kan flytte fra 16- til 32-bit såvidt jeg ved. Jeg har VB3 og VB5, men formen kan du flytte. Har du VB3 eller 4 er det jo ikke noget problem, ellers skal der sysles lidt. Jeg ser på begge dele i morgen.
Tubber>> projekt sites.zip er afsendt. Avminarm>> Det ser ud til at programmet kan afvikles fra diskette, også når fortolkeren 'vbrun300.dll' ikke findes på maskinen, men kun på disketten.
?? Jeg går ikke op i point, men er I taget på ferie? Tubber kunne da godt kvittere for modtagelsen, og Avminarm kunne afvise eller godkende. Eller stiller jeg for store forventninger?
Nej gør jeg ikke men takker :O) Skal bare have samlet min igen, det er fordi dens hardware skal opgraderes.... Kan også bruge konens når hun ikke sidder der :O) så har nok men igen mange tak :O)
ALLE>> Sorry - ,måtte tage et par fridage fra job - og min puter der hjemme har værer "i coma" i snart 3 uger, men jeg er meget interesseret i de løsninger der kan ligge på en disk.
joern>> kan du sende til post@avminmusearm.dk mikker>> kan du sende dit forslag til (sjovt nok) post@avminmusearm.dk hy>> desværre - intet cd rom på arbj ;o(
Mikker>> jeg takker for filen - men den er ikke helt funktionel (den kunne nok blive det ved tilretning)
joern>> et smart lille program - med den fikse detalje at man selv kan bestemme hvad felterne skal hedde - points til joern
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.