Avatar billede manon Nybegynder
09. juli 2002 - 04:01 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Geninst. af IE 6.0 + fejl på IE

Jeg har lidt bøvl med min IE - eller jeg tror det er IE der ikke vil som den burde - eks. hvis jeg tager en genvej fra en webside og ligger den på mit skrivebord og klikke på den, så burde jeg eks. komme direkte ind på eks. Eksperten.dk, dette sker ikke - browservinduet åbner sig godt nok, men både vindue samt url/adresselinie forbliver blank!

Hvorfor?

Og måske kan jeg rette fejlen ved at geninst. IE - men hvordan afinst. jeg 6.0 ??

vh\manon
Avatar billede manon Nybegynder
09. juli 2002 - 04:03 #1
Men i det hele taget er det ret underligt, fordi jeg kan ikke venstreklikke på eks. ICQ blomsten for at gå online ....!
Avatar billede nicidem Nybegynder
09. juli 2002 - 10:22 #2
Ja det lyder da underligt, har aldrig hørt om den fejl før!

for at afinstallere IE6, skal du gå ind i:
start > Indstillinger > Kontrolpanel > installer/fjern programmer.
Her finder du IE6 og klikker på den! og vælger  Ændre/Fjern (tror jeg det hedder på dansk). Her kan du så vælge at reparere eller fjerne IE 6! prøv først at reparere! Jeg tror ikke du fjerner IE6 helt på den måde men du kommer bare til en tidligere version! så kan du prøve om det virker med den!
Ellers kan du så installere IE6 igen...
Avatar billede nicidem Nybegynder
09. juli 2002 - 10:27 #3
Hov det lød forkert! Først prøv at reparere den!
bagefter kan du vælge fjern, der tror jeg ikke at den fjerner IE helt... på min fjernede den IE6, men gik ned til IE5.5! Kan være den gør det samme hos dig!
Men så kan du prøve at se om det kan køre med den version! Ellers kan du så geninstallere IE6!
http://www.microsoft.com/windows/ie/downloads/ie6/default.asp?
Her kan du få IE6...
Avatar billede manon Nybegynder
09. juli 2002 - 14:26 #4
nicidem >>
kører w2k og kan ikke se/end fjerne IE 6.0 i start > Indstillinger > Kontrolpanel > installer/fjern programmer
Avatar billede manon Nybegynder
09. juli 2002 - 21:58 #5
Hmmm .... venter på et svar :-)
Avatar billede manon Nybegynder
10. juli 2002 - 03:16 #6
lukker ...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester