10. juli 2002 - 12:40Der er
13 kommentarer og 1 løsning
upload af billede til access db
Hmm... nogen der ved hvordan jeg via formular uploader et billede til en server og får stien til billedet i en db?? Samt hvordan jeg får vist billedet ved at kalde stien i en db?? El. er der andre måder at gøre det på??
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
du skal finde ud af hvilket upload-komponent din server understøtter - og når du ved dette kan du højst sandsynligt finde et stort set færdigt kode-eksempel på komponentens hjemmeside.
har serveren ikke et uploadkomponent (skod) så kan du på netcoders.dk og/eller activeseverpages.dk finde et script der hedder "upload uden komponent"
Ja det virker..:o) Men hvorfor er det ikke smart? Meningen var at man via en admin side kan lægge en nyhed samt evt billede op. Så var ideen at når man lavede sin submit kunne uploade et billede samt lægge en genvej til det i db'en med nyheden..
ups... hvis der er ikke er noget billede kommer der er firkant med kryds.:o/ kan jeg komme uden om det??
grunden til at du ikke skal lægge stien men kun navnet ind er, at du sjældent ændrer billednavne, men ved opdateringer eller andet kan du let komme ud for at skulle ændre mappenavne og/eller stier
Jeg tror det script jeg fandt på netcoders bliver et værre hyr at integrere på min admin side... Har du erfaring med noget der er nemt at bruge?? Til upload af billeder... Jeg kan nok få lov at install... et komponent hvis det er...
ikke umiddelbart - har ikke rigtig noget med opsætningen at gøre... laver det bare
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.