14. juli 2002 - 17:51Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Mailserver
Goddag
Jeg sidder med en ide om at lave en mail server, hvor en bruger kan oprette en e-mail adresse ligesom på Sol eller Jubii. Jeg har prøvet at finde information om emnet, men havde svært ved det.
Hvad ville det ca. koste mig?
Kan man lave lige så mange e-mail adresse man vil på en mail server?
Hvilken server ville være bedst at bruge?
Og hvordan laver man den Trin for Trin vejledning ?
Du mangler at sige noget om hvilket OS du vil bruge...
Det kan nok rimlig nemt laves med f.eks. postfix (Linux, BSD ol.) da den ikke skal reloades for at læse konfigurations ændringer (Siger manualen i hvertfald ;) ) (QMail kan sikkert også bruges, men den kender jeg ikke.) Kan dog ikke gi en vejledning, men ville det ikke være bedst at du tog et skridt af gangen. Først finder du en mailserver og bruger et par uger/måneder på at lærer den at kende. Derefter vælger du dit favorit server side scriptsprog og skriver et script der kan opdatere mailserverens konfiguration, og gennemtester det, og så åbner du din service for offentligheden.
>Hvad ville det ca. koste mig? Vil du havde egen mailserver, så kommer det an på linie m.m., men hvis du bare køber 2 servere med mail og backup mail, så kan det gøre for en 10.000 kr.
>Kan man lave lige så mange e-mail adresse man vil på en mail server? Det kommer jo an på hvor meget du giver folk til at havde af plads, men hvis de har 10MB, så kan du med en 60 GB havde ca. 4000-5000 brugere på, men en server kan også håndtere 10k.. Men igen efter forbrug..
<Hvilken server ville være bedst at bruge? ville du kunne sætte en Unix server op?
>hvordan laver man den Trin for Trin vejledning ? Det kan nok findes på nettet, men hvis du skal noget sol/jubii mail-ting, så skal der jo et script bag..
fckcasper >>> Ville bare lige sige at du hermed at anmeldt til admin, for at misbruge eksperten.dk , da du næsten aldrig accepterer et svar og lukker spm.
xxxHitmanxxx
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.