Avatar billede janette Nybegynder
14. juli 2002 - 20:55 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Form til indtastning i 1 til M relation

Kan man lave en indtastningsform ala over- og underformular i access?

Hvis man kan, kunne jeg godt bruge et par tip, da jeg er gået helt i stå og ikke kan finde oplysninger nogen steder.
Jeg har det der svarer til overformularen. Problemet kommer når jeg vil indsætte en post i det der svarer til underformularen. Skal databasen åbnes med en UNION SGL, 2 stk SQL, med JOIN eller ?
Jeg forestiller mig, at jeg er nød til at lave indtastningsfelter svarende til max antal poster i M-tabellen og derefter tjekke om der er indtastet noget inden indsættelse - eller er der en nemmere mulighed?

På forhånd tak
Avatar billede janette Nybegynder
17. juli 2002 - 09:11 #1
Til coolcoder
Ifølge min mail har du svaret på mit spørgsmål. Da svaret ikke optræder på eksperten, vil jeg sætte stor pris på, at du svarer igen.

På forhånd tak - janette
Avatar billede coolcoder Nybegynder
17. juli 2002 - 09:56 #2
Jep, jeg svarede i går. Men det så ikke ud til at blive gemt, og så lukkede de sitet.

Det er kan gøre er at lave en formular til din hovedtabel, samt et ental felter til din undertabel. Når du så gemmer, smider du først data i hovedtabellen - henter den nye posts id ud og bruger det til at lave relationen på du nye poster i undertabellen.

Hvis du vil have mulighed for at tilføje et uvilkårlig antal poster til undertabellen, er det lidt sværere i ASP.
Jeg plejer at bruge en select-list til det, som jeg fylder data i, og sender med i submit vha et hidden-felt, med en streng separeret at nogle specialtegn, som jeg kan splitte op osv.
Avatar billede janette Nybegynder
17. juli 2002 - 10:17 #3
Skal jeg hente den nye posts ID ud når jeg selv indtaster den sammen med oplysningerne i hovedtabellen?
Nøglen i hovedtabellen er et felt at typen Number. Undertabellen har egen nøgle som er autonummerering og Number-felt som fremmednøgle. Jeg har lavet min formular så jeg bruger ResultatAddNew ...Resultat.Update
Avatar billede coolcoder Nybegynder
17. juli 2002 - 10:44 #4
Hvis du selv vælger nøglen, er det jo så nemt (men det er at foretrække at bruge autonummer til alle nøgler).

Nøglen i hovedtabellen, skal du indsætte som fremmednøgle i unertabellen - efter posten i hovedtabellen er oprettet.

Dvs. du laver en addnew...update på hovedtabellen først, og derefter en addnew...update for hver post i undertabellen
Avatar billede janette Nybegynder
17. juli 2002 - 21:46 #5
Mange tak for hjælpen - det vil jeg nu arbejde videre med.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester