Avatar billede jeppe_hansen Nybegynder
18. juli 2002 - 02:34 Der er 4 kommentarer

Logout korrekt?

Hej! Hvordan laver jeg et logout der automatisk retter i databasen når session udløber? Det er nemlig min mening at tage forhold for at en bruger bare lukker sig ud af systemet ved at lukke browservinduet.
Jeg har forsøgt mmig lidt frem med en global.asa, men jeg er meget i tvivl om at det er den smarteste løsning?
Avatar billede goatshrine Nybegynder
18. juli 2002 - 08:33 #1
You can add special event handlers in this file that will get run automatically when special Active Server Pages events occur. To create these handlers, just create a subroutine with a name from the list below that corresponds to the event you want to use. For example, to create an event handler for Session_OnStart, you would put the following code into this file (without the comments):
Sub Session_OnStart
**Put your code here **
End Sub

EventName              Description
Session_OnStart        Runs the first time a user runs any page in your application
Session_OnEnd          Runs when a user's session times out or quits your application
Application_OnStart    Runs once when the first page of your application is run for the first time by any user
Application_OnEnd      Runs once when the web server shuts down

Gad ikke oversætte det :)

håber det hjælper
Avatar billede goatshrine Nybegynder
18. juli 2002 - 08:34 #2
og det er til global.asa :)
Avatar billede goatshrine Nybegynder
18. juli 2002 - 08:38 #3
Avatar billede jeppe_hansen Nybegynder
18. juli 2002 - 11:45 #4
Nej, det kan jeg så sige at det virker kun til en vis grænse. Jeg har selv leget med de forskellige subs, men sub Session_OnEnd virker kun med database på de sidste nye servere IIS 5 tror jeg kan klare det... Nevere mind, jeg har fundet en anden og smartere måde at gøre det på!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester