Jeg knokler med at få lavet et mini mini documenthåndteringssystem. Det skal fungere på en sådan måde at man kan indtaste oplysninger i en alm. form, vedhæfte evt. dokumenter og sende det hele via mail... Kan det lade sig gøre at lave et javascript der kan håndtere en \"fileupload\", samt at kunne fylde brugerens informationer ind i selve \"body\"-delen af mailen?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
<ole> Eller PHP. Du kan ikke uploade filer i JavaScript - det kræver et server-side sprog. Du kan godt sætte noget i bodydelen. Hvordan vil du sende...med \'mailto\'? /Vh </bole>
- En alm. html form lægger automatisk dine form elementer i selve \"body\"-delen af mailen (action = mailto).
- Hvis du vil du lave upload, kan det også laves med alm. html kode, men det kræver tilgengæld et CGI script på din server (angives som action i din html formular).
PS: Hvorfor kommer \"Hvorfor laver du det ikke via ASP..?\" altid som standard svar/kommentar i javascript kategorien ??
>>gertnissen: \"PS: hvorfor kommer.....\" Jeg er helt enig. Måske skulle vi begynde at skrive \"hvorfor laver du det ikke i javascript\" i ASP kategorien, når der er noget der som kan løses v.h.a. JavaScrip\"
Selvom du så kun vil lave mailen UDEN fil med skal du alligevel bruge et eller andet PHP CGI ASP eller noget.. Da hvis du bruger mailto: Vil den \"kryptere\" indholdet!
Jeg laver det ikke i ASP da jeg ikke har en skid forstand på ASP. Men jeg er åben forløsninger...? Men forstår I spørgsmålet? Jeg havde forestillet mig at det ville være det letteste at lave det i javascript da jeg så slipper for at have andet end browser-delen, men hvis nogen af jer kan forklare mig hvordan jeg laver det i ASP eller andet ville det være fedt.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.