Du kan også proppe to netkort i en maskine og så sætte den til at dele internetforbindelsen, dette kræver dog så at denne server står tændt for at de andre putere kan være på nettet. Du kan dele forbindelsen med forskellige programmer. Windows 98 har indbygget et internetdelingsprogram, det er dog af begrænset kvalitet. Ved ikke lige hvilket andet program er bedst, så håber der er nogen andre, der vil foreslå nogen programmer, hvis det er nødvendigt.
Ok, ikke ligefrem som server i stor forstand. Der findes mange små programmer som "leger" proxy. Brugerne på netværket skal deles om en ip adresse ud af huset.
men det har ikke noget med en proxy at gøre... du laver sommænd bare en router ud af den computer der står direkte på nettet. Kan jo lige tilføje at computeren der står til at dele forbindelsen, sagtens kan bruges selvom den deler, du behøver altså ikke investere i en ny computer, blot et ekstra netkort.
Men som sagt et par gange, er ulempen at denne computer skal være tændt for at de andre har adgang til internettet.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.