30. august 2000 - 21:37Der er
35 kommentarer og 2 løsninger
få adgang til at connecte til mysql remotely...
Hvordan konfigurerer man MySQL til at den skal holde øje med port 3306...? Hvis jeg prøver at connecte til den udefra, kan jeg ikke komme igennem... ;((
jeg installerede rpm-versionen... hvis jeg connecter til port 3306 får jeg intet svar... hvis du mener logge ind på serveren... så er der ingen problemer med at ændre, tilføje, slette data i MySQL... dvs. det er kun virker lokalt...
For at få MySQL til at starte, når computeren startes, skal man kopiere en fil ved navn \"mysql.server\" til mappen /etc/rc.d. Det gøres lettest ved at bruge en filmanager som f.eks. kfm eller gmc, men det kan også gøres vha .kommandolinjen: cp support-files/mysql.server /etc/rc.d chmod 755 /etc/rc.d/mysql.server Den sidste kommando indstiller filrettighederne således, at alle kan køre programmet. Det er nødvendigt for at få den automatiske opstart til at virke. Det næste, der skal gøres, er at lave en genvej i mappen /etc/rc.d/rc3.d, der peger på /etc/rc.d/mysql.server:
ln -s /etc/rc.d/mysql.server /etc/rc.d/rc3.d/S27mysql.server Prøv nu at genstarte maskinen for at se, om MySQL bliver startet. Der skulle gerne være en linje, der siger noget med \"Starting MySQL daemon with databases from /usr/local/var\".
Gå ind i MySQL-mappen og læs INSTALL-SOURCE-filen. Hvis der er nogen uoverensstemmelser mellem nærværende artikel og det, der står i INSTALL-SOURCE, så følg den fremgangsmåde, der står i sidstnævnte. Det første skridt i MySQL-installationen er at konfigurere den såkaldte makefile. Åbn et kommandolinjevindue, og lad være med at lukke det, før hele installationen af MySQL er overstået. Skriv følgende kommandoer:
cd /home/brugernavn/hent/mysql-mappen ./configure Nu vises der en masse linjer, der begynder med ordet \"checking\". Efter et par minutter er configure-programmet færdigt. Hvis der står noget med \"error\" nederst lige før kommandoprompten, så er det ikke muligt at fortsætte installation, før fejlen er rettet. En fejl af denne type skyldes ofte, at der mangler et eller flere programmer på ens Linux-maskine. Er det tilfældet, så er det bare om at smide Linux-CD\'en i drevet og prøve at finde og installere det manglende program. Hvis der ikke er nogen fejlmeldinger, så kan man gå videre til næste punkt, som er at kompilere kildekoden. Det gøres ved at udstede følgende kommando:
make Nu løber der en masse tekst hurtigt ned ad skærmen - tekst, der for den udenforstående kan virke som ren volapyk. Der er dog ingen grund til bekymring: Computeren er ikke gået amok, og harddisken bliver ikke slettet... Stop ikke processen, selv om det kan virke som om det tager en evighed. At kompilere kildekoden til et program i MySQL\'s størrelse kan sagtens tage helt op til en halv time. På en hurtig computer skulle det dog normalt være overstået i løbet af ti minutter. Når kompileringen er færdig, er det igen vigtigt, at man tjekker, at der ikke står noget med \"error\" nederst. Gør der ikke det, er alt vellykket, og så kan man gå videre med installation. Ved kompileringen blev kildekoden forvandlet til binære filer - programmer, som man kan køre. Disse filer skal nu flyttes til et sted på computeren, hvor alle har hurtig og nem adgang til dem. Dette sted er som standard indstillet til at være /usr/local/bin. Flytningen af filerne foretages ved at bruge kommandoen make install.
Først skal man dog lige skifte bruger til root, for normalt er det kun root, der har adgang til at installere filerne i de mapper, som filerne skal installeres i. Skriv følgende kommando for at skifte bruger til root:
su Indtast adgangskoden for root, og udsted dernæst følgende kommando: make install Her kommer endnu engang noget volapyk på skærmen, men bare rolig: Denne gang tager det ikke så lang tid, før det er færdigt. Husk at tjekke for fejlbeskeder nederst lige før kommandoprompten. Er der ingen af dem, så er MySQL installeret. Der er dog lige en enkelt kommando, der mangler: scripts/mysql_install_db For at få MySQL til at starte, når computeren startes, skal man kopiere en fil ved navn \"mysql.server\" til mappen /etc/rc.d. Det gøres lettest ved at bruge en filmanager som f.eks. kfm eller gmc, men det kan også gøres vha .kommandolinjen: cp support-files/mysql.server /etc/rc.d chmod 755 /etc/rc.d/mysql.server Den sidste kommando indstiller filrettighederne således, at alle kan køre programmet. Det er nødvendigt for at få den automatiske opstart til at virke. Det næste, der skal gøres, er at lave en genvej i mappen /etc/rc.d/rc3.d, der peger på /etc/rc.d/mysql.server:
ln -s /etc/rc.d/mysql.server /etc/rc.d/rc3.d/S27mysql.server Prøv nu at genstarte maskinen for at se, om MySQL bliver startet. Der skulle gerne være en linje, der siger noget med \"Starting MySQL daemon with databases from /usr/local/var\".
Synes godt om
Slettet bruger
30. august 2000 - 21:57#10
kan ikke finde mysql.server... beten lige support-files nærmere...
husk: - angiv dig selv som root med mysql -uroot -pDITPASSWORD sæt evt. en -h på hvis du connecter hjemmefra( -hmysql.razor.dk ) - brug ikke telnet eller ssh til det
php > man kan ikke lave fejl ved en rpm-installation (og ikke kompilering som du skrive) - rpm er redhats pakkesystem der gør det let at installere programmer.
men generelt kan de bestemt anbefale at kompilere daemons (mysql, apache osv.) da det vil give en bedre performance idet de bliver konfigureret efter dit eget system.
Såså brormand (Razor er ikke min bror, men min Boss)
Hæhæ :) Driller ham bare lidt...
Synes godt om
Slettet bruger
31. august 2000 - 13:31#28
Hm... jegt tror I har misforstået noget... ;( Det kan jo ikke være installationen der er galt med... jeg kan jo godt connecte til den lokalt... Den skal bare konfigureres så man får lov til at connecte til den remotely. Jeg troede bare det eneste jeg skulle var at ændre min User-tabel... Har ændret \"localhost\" til \"%\"... har endda prøvet at skrive min IP... men nej.... ;(
uhauha.. det er en dum ide at ændre direkte i user-tabellen :o)
Prøv lige at gennemgå step-for-step hvordan du forsøger at connecte remotely ? :o)
Synes godt om
Slettet bruger
31. august 2000 - 21:41#30
shell> mysqladmin --host=ip version
Hvis jeg connecter til serveren fra min pc\'er får jeg dette svar:
connect to server at \'IP\' failed error: \'Can\'t connect to MySQL server on \'IP\' (10061)\' Check that mysqld is running on IP and that the port is 3306. You can check this by doing \'telnet IP 3306\'
Hvis jeg connecter til min egen pc\'er (hvor jeg har installeret MySQL på Win98) fra serveren, får jeg denne fejl:
mysqladmin: connect to server at \'IP\' failed; error: \'jHost \'\' is not allowed to connect to this MySQL server\'
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.