Avatar billede ulfhedne Nybegynder
10. august 2002 - 11:40 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Skalering af .ai billede i pixels og ikke % i Illustrator 10

Der er to ting i mit problem. Jeg har et .ai billede som fylder 562x177 pixels og dette vil jeg gerne skalere til 191x60 pixels, men umiddelbart kan jeg kun se at man kan skalere i % og ikke i pixels, hvilket gør at jeg ikke kan få den ønskede størrelse – er det rigtigt?

Hvis det lykkes at skalere dette billede skulle det meget gerne indsættes på et .jpg billede som fylder 600x64, men det indsatte billede skulle helst placeres sådan at der 2 pixels til kanterne (i venstre side) – kan jeg flytte billede så det kommer til at passe helt nøjagtig eller kan man kun gøre det med ”håndkraft”?
Avatar billede spe Nybegynder
10. august 2002 - 11:57 #1
Det er let nok at finde skalering i procent 191 delt med 562 gange med 100 (191/562*100=33,98=34%). Så hvis du skalere 34% passer størrelsen.

Er det et jpg billede du har i forvejen du vil have det sat ind på. Eller et du laver direkte fra Illustrator?

Hvis det er direkte fra Illustrator kan du gøre følgende

Vælg rektangelværktøjet i værktøjskassen.
Klik på siden, så du får en dialogboks frem hvor du kan bestille størrelsen
Sæt størrelsen til 600 px gange 64 px.

Flyt din Illustration hen så den ligger på venstrekant af rektanglet.
Vælg move i Object-->Transform og flyt din illustration 2 pixels mod højre.
Sørg for at det store rektangel ingen fyld har og ingen streg.
Så vælger du save for Web.
Avatar billede ulfhedne Nybegynder
10. august 2002 - 12:29 #2
Desværre det har jeg prøvet - det bliver aldrig 60pt, men kun tæt på. =(
Det er et billede jeg har i forvejen.
Avatar billede spe Nybegynder
10. august 2002 - 12:37 #3
Det bliver en pixel større med 34 % men hvis du skalere de 33,98 i bredden og 33,8 i højden 60/177*100=33,89 så får jeg det til at passe nøjagtigt.

I hvilket program har du tænkt dig at sætte det jpg billede du har i forvejen sammen med din 1991 gange 60 px store billede.
Avatar billede spe Nybegynder
10. august 2002 - 12:37 #4
1991=191
Avatar billede ulfhedne Nybegynder
18. oktober 2002 - 10:04 #5
Undskyld den lange tilbagemeldingstid, men ovenstående virker så tak for det.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester