Avatar billede sap Nybegynder
28. august 2002 - 12:36 Der er 23 kommentarer og
2 løsninger

Javaapplikation der læser/skriver til Concorde XAL

Vores system kommer til at bestå af en Java applikation der skal trække en række data ud fra XAL. Dette kan dreje sig om ordreoplysninger m.m. Disse oplysninger skal kunne ses og evt rettes i. Da vi desværre kun besidder ODBC driver der kan læse, kommer vi til at simulere en skrivning.
Dette er et skoleprojekt,så vi har kun til starten af november til at bliver færdige (indbefatter analyse,design, realisering). Er det muligt at forstå og lave et sådan program indenfor 3 måneder ?

EN anden løsning er at konveretere XAL databasen til f.eks. en MS SQL databasen. Derved bliver det ikke så svært at læse/skrive til databasen. Men det kræver self. en konvertering af databasen, og vi har ingen anelse om dette er muligt (om der evt findes programmer til dette). Det kan også give problemer med den grafiske overbygning, som er tilpasset trykkeribranchen, da den vel skal ændres til at snakke med MS SQL serveren ?
Avatar billede sap Nybegynder
28. august 2002 - 12:37 #1
Versionen på Concorde XAL er 2.6.
Avatar billede mariaf Juniormester
28. august 2002 - 14:01 #2
Du kan sagtens konvertere fra Native til SQL på XAL. Det koster bare nogle penge, og så vidt jeg ved, er det ret dyrt. Om I kan nå det på 3 måender afhænger meget af hvor mange I er, om virksomheden har de nødvendige ressourcer til at hjælpe jer, og om I har den nødvendige viden eller om I først skal erhverve den undervejs.
Avatar billede sap Nybegynder
28. august 2002 - 14:16 #3
Vi er 3 personer som aldrig har arbejdet med XAL før, og jeg tvivler på at virksomheden har lyst til at punge ud da det er et skole projekt og dermed ikke garanti for at de får noget ud af det.

Den umiddelbare løsning er at der findes en konverteringsværktøj til XAL der virker (gratis) eller at det ikke var det store problem at kommunikere med XAL via Java(ODBC)
Avatar billede jasman Nybegynder
28. august 2002 - 14:54 #4
IMHO ... hvis bare jeres projekt var præsentation af data (rapportgenerator etc), via en java-applikation, så var der ingen problemer.
MEN det at sætte en andet system til at rette direkte i XALs database, er et temmeligt kompliceret projekt.
Det skyldes at den forretningslogik der holder XALs database konsistent faktisk KUN kan skrives i XALs eget programmeringssprog (i hvert tilfælde hvis det skal gå godt).
I sær omkring alt med lagerposteringer (som ordremodulet har forbindelse med) i det bestemt ikke en nem opgave, at få et andet system til at ændre på dataene, hvis databasen skal være konsistent.

Nu skriver I ikke meget om hvad jeres applikation skal kunne, men umiddelbart lyder det for mig som om at opgaven ikke kan løses inden for den tidshorisont I nævner.
Avatar billede sap Nybegynder
28. august 2002 - 15:07 #5
Systemet er for et trykkeri. Når ordren kommer ind er alle informationer ikke til rådighed. De kommer løbende. Derfor vil det være smart at folk nede i trykkeriet selv kan opdaterer ordren uden at skulle løbe op til adminitrationen hver gang.
Det er derfor meningen at de skal bruge vores (kommende) java applikation (som kun viser ting der er relevant for dem) til at opdaterer evt manglende oplysninger...
Avatar billede jasman Nybegynder
28. august 2002 - 17:16 #6
De informationer I nævner som kommer til i produktionsforløbet, hvad er det for informationer ?
Er det informationer som relaterer sig til de salgsordredata som registreres i XAL, eller er det informationer udover disse ?
I skriver at løsningen er til et trykkeri, så kunne man jo godt tænke sig at det var informationer som var specielle for trykkeribranchen eller måske endda for det firma I skal lave projektet for ???
Avatar billede mariaf Juniormester
28. august 2002 - 21:06 #7
Den funktionalitet, I nævner, er allerede standard i XAL. Hvis jeres censor ved det, så dumper I med et brag. Det vil tage under en dags arbejde at finpudse skærmbillede osv, så det er ikke engang dyrt - og ikke i nærheden af de omkostninger, som vil være forbundet med jeres løsning.

Det hjælper jer ikke meget omkring skoleopgaven, det beklager jeg.
Avatar billede sap Nybegynder
28. august 2002 - 22:58 #8
bortset fra at Concorde XAL ikke kan køre på Mac's, som grafikere ynder at bruge på diverse trykkerier...
Avatar billede mariaf Juniormester
29. august 2002 - 08:33 #9
Ja se det er jo en anden sag. Men det ændrer ikke at I vil bruge hardwaren som "undskyldning" for at lave en løsning, som allerede er standard. I vil dumpe på det.
Avatar billede wilco Nybegynder
29. august 2002 - 10:55 #10
Hej sap

Med hensyn til konverteringen, så er det nu ikke det helt store problem, hvis der enten kun er tale om ringe datamængde eller en "engangskonvertering".

Den normale måde er at bruge xal'ens standard data export funktion til at smide al data ud i komma sep. filer og så indlæse disse i sql versionen.

Dette er den måde som Navision selv bruger.

#Steen
Avatar billede sap Nybegynder
29. august 2002 - 10:56 #11
Jeg tror også nok vi er ved at hælde mere til en løsning der indbefatter :
- Evt opdatering fra nuværende Concorde XAL 2.6 til den nyeste (men der er jo nok økonomi indbefattet, så ved endnu ikke om det bliver)
- Konvertering af native DB til SQL (Lettere tilgang til java app.)

Når det er sagt er det rigtig nok at den optimale løsningen ville være at lave det i XAL, men til det har vi en række spørgsmål for at belyse emnet (det er jo vigtig at have alle oplysninger før man vælger)
Der eksisterer allerede en overbygning kaldet Graphware. Denne bliver brugt af administrationen. Folkene nede i trykkeriet skal derfor have et andet dialog vindue. Generelle oplysninger om ordren.
- Er det _meget_kompliceret at lave sådan et vindue i XAL eller muligt indenfor 3 mdr ?
- Vi har svært ved at overskue databasestrukturen i XAL, findes der sider der forklarer det ? (Det er en anden grund til vi heller så en konvertering af DB, plus af det er en mere "moderne" løsning)
Avatar billede jasman Nybegynder
29. august 2002 - 12:33 #12
Et vindue med generelle ordreoplysninger i XAL kan nok laves på en 7-8 timer (med test).

Selvom I konverterer dataene til en SQL-server, er der stadig et problem med at skrive i XAL'ens database fra en anden applikation.
98% af den logik som anvendes for at holde databasen konsistent, kan ikke kaldes udefra.

Hvis produktions/trykkerifolkene skal kunne ændre i data i en javaapplikation, så skal man skrive hele den forretningslogik, som anvendes til vedligeholdelse af ordrer om igen i Java.

Det kommer selvfølgelig an på HVILKE data man ændrer. Hvis det bare er f.eks. ændringer til betegnelsen på den enkelte ordrelinie, så er det ikke et problem. Men hvis man begynder at ændre på f.eks. antal på en ordrelinie, så kan det ikke lade sig gøre fra Java, uden at skulle lave en helt masse logik, som behandler relaterede data i forhold til ændringen.

Det vil være den bedste løsning at lave det i XAL.

Der findes et digert værk som hedder XAL in Case, men det er lavet til version 2.52 og vedligeholdes ikke mere.

Nogle få tommelfingerregler omkring tabelnavne i XAL:

Hvis tabellen hedder Table eller Kart som det sidste i navnet er det stamdata.
Hvis tabellen hedder Trans eller Post er det posteringer/transaktioner/historik.

Ellers kan man skelne mellem de forskellige modulers tabeller ved at kigge på den første del af navnet:

Fin/Ledger (eller Led)
Avatar billede jasman Nybegynder
29. august 2002 - 12:36 #13
Ups ... kom til at Post'e.

Vi fortsætter...

Fin/Ledger      Finansregnskab
Ordre/Sales    Salgsordremodul
Indkøb/Purch    Indkøbsordremodul
Deb/Debtor(Deb) Debitorregnskab
Kre/Cred        Kreditorregnskab
Lag/Stock      Lagerregnskab
Mps/Mrp        Produktionsstyringsmodul
Proj/Proj      Projektstyringsmodul

Selvom I konverterer XAL'ens database til en SQL, er tabelstrukturen/datamodellen da den samme, så den vej rundt giver det da ikke en fordel ???
Avatar billede sap Nybegynder
29. august 2002 - 15:42 #14
wilco -> Men SQL kan vil ikke bare uden videre læse den kommasep. fil ?

jasma -> Vi betragter en ekstern database (SQL, Oracle) som en bedre løsning idag, da det jo er nemmere at arbejde med og overføre til andre ting. Begrundelsen for at ligge det over i en anden DB ville være at så skulle vi ikke håndtere synkroniseringsproblemet.

7-8 timer..også hvis man er total nybegynder til XAL ? Vi har fået fat i en programmeringsmanual til 3.5, men det er jo 2.6 vi arbejder med. Vi ved ikke hvor meget der har ændret sig. Desuden kan det vel også være at dem der har lavet den grafiske overbygning har låst XAL'en, så vi ikke kan udvilke på den ?
Avatar billede jasman Nybegynder
29. august 2002 - 18:50 #15
Ja ok, 7-8 timer er for en erfaren XAL-programmør, desværre.
Men det er svært at tidbestemme mere nøjagtigt når man ikke kender alle detaljerne. "Et skærmbillede med generelle ordreoplysninger" og "Når ordren kommer ind er alle informationer ikke til rådighed" siger jo ikke ret meget om detaljerne.

Har I et foranalysedokument man ku' læse ?
Avatar billede sap Nybegynder
03. september 2002 - 09:40 #16
mariaf :
"Ja se det er jo en anden sag. Men det ændrer ikke at I vil bruge hardwaren som "undskyldning" for at lave en løsning, som allerede er standard. I vil dumpe på det."

Nu skal det ikke dreje sig om dette, men normalt analysere man virksomheden for at finde ud af hvad passer bedst til dem. Det er en selvfølge af hvis det kommende system besværligøre arbejdsgange o.l. bliver det ikke brugt. Det er jo bevidst at hvis folk skal til at gå efter noget (f.eks. opslag på en Windows maskine), bliver det udskudt eller ikke gjort. At bruge  ordet "undskyldning" fatter jeg simpelthen ikke, da det er virksomhedens bedste man skal have for øje. Ellers er det jo dig selv der ender med en "undskyldning"...
-----------------
Vi undersøger muligheden for at opgraderer til den nyeste version af XAL og derved bruge den eksterne database. Med denne skulle det være let at kontakte en evt java applikation.
Avatar billede sap Nybegynder
03. september 2002 - 11:19 #17
Vi overvejer også kraftigt at bare læse fra Concorde XAL via ODBC driver.
Avatar billede sap Nybegynder
03. september 2002 - 11:33 #18
kan Concorde XAL kører på mac's ?
Avatar billede jasman Nybegynder
03. september 2002 - 13:13 #19
Ikke med mindre der findes noget windows-emulering/dos som virker til MAC.
Avatar billede wilco Nybegynder
03. september 2002 - 14:39 #20
Hej sap

Det har du da ganske ret i at M$sql ikke vil læse en xal export fil, så jeg skærer det lige ud :)

Native -> M$$ql/Oracle/sybase/DB2

export hele regnskabet til kommafil.

ny installerer "sql" versionen (parellelt med native)

start "sql versionen og brug xal'ens egen import til at genindlæse regnskabet fra før.

simpelt men ganske effiktivt.

Det største problem er faktisk tiden.. for ganske store native database > 2.5+ GB som kan have rod i recid referencen til evt. notater.

#Steen
Avatar billede sap Nybegynder
03. september 2002 - 18:30 #21
wilco, det lyder som en god og brugbar løsning, men SQL versionen er vel ikke noget der er i alle og sikkert noget man skal købe i dyre domme ?
Avatar billede sap Nybegynder
04. september 2002 - 12:07 #22
wilco : du skriver at man bare skal installere sql versionen ?
kan du ikke lide uddybe det, da jeg ikke helt forstår det.

Man skal vel sikre at XAL versionen har et SQL modul (er det det du mener ?)
Men man skal vel også konveretere selve dataerne fra native til MSSQL ? Og kan det passe det er så let, når der er firmaer der har specialiseret sig i denne proces ?
Avatar billede wilco Nybegynder
04. september 2002 - 19:45 #23
Hej Sap

Der findes idag 3 forskellige XAL kerner.
cxalw32 (native), oxalw32 (Oracle) , sxalw32 (Mssql) (hvis jeg husker rigtigt)

De fleste mindre virksomheder starter på cxalw32 og når de så skifter op til en "sql" version, gør man det at man installerer en ny version f.eks. oxal kernen til oracle.

Du har naturligvis ret i at Oxal kernen ikke er gratis.

og jo - jeg må beklage det er den, af Navision godkendte måde. :)

essencen er at data modelen jo ikke ændre sig, det er "blot" database handleren neden under. Det man gør gavn af her er at det er Navisions egen export/import og ikke et specielt program fra hverken Oracle eller MS.

#Steen
Avatar billede sap Nybegynder
27. december 2002 - 13:38 #24
Point fordelt således..
jasman hjalp mest
Avatar billede sap Nybegynder
27. december 2002 - 13:39 #25
dog var wilco også meget behælpsom..håber det stille alle tilfredse
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester