Avatar billede bbrockie Nybegynder
31. august 2002 - 03:11 Der er 16 kommentarer og
1 løsning

Asus A7V333 + XP2200+, The Nightmare Continues..

Jeg er så småt ved at være bekymret for min nye PC (http://www.eksperten.dk/spm/243119). Selv om jeg fik ordnet problemet med CPU kølingen, altså med kølepasta'en og køleren, så vil maskinen slet ikke funke 100% endnu.

Når jeg tænder for den (første gang) så kører den fint, og starter op uden problemer; MEN hvis jeg så vælger at genstarte PC'en, når den ikke engang at få POST skærmen frem igen, hvorefter den slukker (tror nok Asus C.O.P, slår til her!). Hvis jeg så starter PC'en igen, slukker den automatisk efter ca. 1-2 sekunder (C.O.P??)... efter at skulle sidde og vente pænt uden en PC'er i godt og vel 15-20 minutter kan jeg starte lortet igen, hvorefter jeg når til punkt 1 igen.

Jeg har endvidere kontaktet MidtData, igen.. igen, igen.. men har ikke fået et svar fra dem endnu, endnu, endnu.. argh! - Lidt tålmodig må man vist nok være; men to uger? Nå; godt man har eksperten! ;)

Jeg agter nu, at investere i et ordentligt "køleanlæg" til PC'eren; men er lidt i tvivl om hvad det skulle være..
Hidtil agter jeg at købe én køler til grafikkortet, køler til to harddiske, og så måske 2-3 kølere til selve kabinettet. Spørgsmålet er så bare, hvad skal jeg købe? - Har i nogle gode erfaringer med en eller anden køler?

På forhånd tak!
Avatar billede peet-49 Novice
31. august 2002 - 08:56 #1
ASUS er meget ømfintlig med strømforbrug på fanstikkene. Mange boards stopper f.eks hvis der bliver monteret en køler, der trækker lidt mere strøm. Jeg kender problemet fra K7m og A7V 133, de tolerer intet.
Avatar billede solle Nybegynder
31. august 2002 - 10:11 #2
Prøv at sætte din CPU hastighed ned til feks. 1.67GHz - eller lavere og se om der skulle være CPUen der har et problem!
Avatar billede bbrockie Nybegynder
31. august 2002 - 17:21 #3
Mit kabinet har en strømforsyning på 400Watt, så jeg mener ikke den burde mangle strøm :)
Jeg har endvidere prøvet at nedsætte hastigheden på min FSB; men heller ikke her lykkedes det at få maskinen til at køre uden problemer. - Det at nedsætte hastigheden på min "dyre" CPU finder jeg yderst uacceptabelt.. den er jo er ment til at køre med de 1.8GHz, ik'?

Temperaturen på CPU'en er 59 grader, imens motherboardet er 40 grader varmt, ifølge Asus PC Probe. - Jeg fik at vide fra en af MidtData's supportere, at det ikke var unormalt, og at den endvidere kunne tåle meget mere varme, hvis det skulle være

Mon ikke jeg bare skal have noget mere køling inde i kabinettet?
Avatar billede peet-49 Novice
31. august 2002 - 17:44 #4
Strømmen på fanstikkene har intet med din PSU, at gøre.
Avatar billede solle Nybegynder
01. september 2002 - 08:17 #5
Jeg er fuldstændig enig med dig i at sætte CPU'ens hastighed ned er uacceptabelt, men på den måde kan du se om du eventuelt skal have den byttet..

Jeg havde selv et problem med en XP2000+ som skulle køre 1.67 GHz, men den virker kun korrekt ved 1.2x GHz.
Avatar billede md_craig Nybegynder
02. september 2002 - 10:18 #6
bbrockie >>> det med din strømforsyning...

At din strømforsyning er en 400Watt har absolut intet at sige om den kan levere varen eller ej... det du skal kigge på når du handler strømforsyning er ampære... det er selvfølgelig en god ide at købe en 400W-550W strømforsyning, men hvis den ikke kan levere ampære nok, ja så kan det sQ være det samme...

har selv en 450Watt der måske ikke kan levere varen... og min 300Watt kan heller ikke, men det går vesentlig bedre...

de 59 grader er en smule højt selv af en AMD, men det er ikke unormalt...

du kan med ASUS PC PROBE også overvåge hvordan dine strømniveauer er...

prøv at kigge lidt på dem...
Avatar billede bbrockie Nybegynder
02. september 2002 - 14:17 #7
md_craig: Tak for tippet! :)
Ved du hvor meget disse skal stå på?
Under Voltage Monitor, står der følgende:
12.768 + 12V
4.972 + 5V
3.248 + 3.3V
1.68 Vcore

Er disse nr. i orden?
Avatar billede md_craig Nybegynder
02. september 2002 - 17:37 #8
bbrockie >>> nu ved jeg ikke helt hvor Vcore'en skal stå ved en AMD... men jeg vil tro den skal stå på ca. 1.70...

så de er ganske fine... ikke noget i vejen der...
Avatar billede peet-49 Novice
02. september 2002 - 19:59 #9
1,75V
Avatar billede bbrockie Nybegynder
03. september 2002 - 00:04 #10
Nu vil braset slet overhoved ikke starte op. :(
Får en uhyrligt uklar stemme, der ikke er til at tyde.. Førhen lød stemmen noget i stil med "System failed CPU test"; men denne gang er det vist noget med at den ikke kan finde CPU'en.

Sender skidtet ind til MidtData i morgen tidligt for at få dem til at kigge på det :/

Lukker lige dette SPM igen.. tak for hjælpen!
Avatar billede peet-49 Novice
03. september 2002 - 08:31 #11
Sjov indstilling> det er din bios, der ikke er sat rigtig op, du kan da ikke bare acceptere dig selv, dordi du ikke kan finde ud af det, eller?
Avatar billede md_craig Nybegynder
03. september 2002 - 09:15 #12
peet49 >>> hvis vi ikke har løst hans problem... så kan han god gøre som han har gjort...

bbrockie >>> Hvis den skal ligge hvor Peet49 siger den skal, så ligger din Vcore alt for lavt... det er næsten 3 skridt ned, og så er det klart den er ustabil. for så får CPU'en slet ikke strøm nok...
Avatar billede peet-49 Novice
03. september 2002 - 09:40 #13
FSB skal settes rigtig, både for ram og CPU. 133/133
Avatar billede bbrockie Nybegynder
26. september 2003 - 23:16 #14
Nu ved jeg ikke om nogen af jer stadigvæk læser dette spm; men idet PSU'en endte fubar; skiftede jeg den ud med en Thermaltake W0008 420Watt strømforsyning; hvorefter problemerne er endt helt ude af verdenen. Maskinen kører endda lige så hurtigt som den gjorte de første uger jeg havde haft PC'en samlet.. de seneste par måneder har jeg havt svært ved at se hastighedsforskel på denne og min gamle PII-467Mhz'er, der i visse tilfælde kørte endda hurtigere end XP2200'eren. - Uden tvivl p.g.a manglende strøm, hva? :)

Vil lige tilføje at temparaturen er faldet grusomt ned! - De sidste par måneder jeg har havt maskinen kørende har CPU'en ligget på 71 grader og motherboardet på hele 40 grader. Efter udskiftningen af PSU'en, er de temperaturer faldet drastisk ned til henholdsvis 51 grader for CPU'en og 28 grader for selve motherboardet.

Lyder måske som noget vrøvl at skrive et år efter at jeg har afsluttet dette spm; men eftersom der allerehelst vil komme en bruger til experten, med nogenlunde samme problem som jeg har havt, finder jeg det nærmest som en eller anden pligt at hjælpe de stakler! *GG*

Angående de points, så mener jeg derfor også at peet49 og md_craig bør få lov til at få de points! - Idet det rent faktist var et strøm problem, og ikke et "CPU problem der er gået over", som der blev sagt fra MidtData. - Åbner derfor lige et spm hvor i to kan svare for at få de fortjente points :)
Avatar billede fromsej Praktikant
26. september 2003 - 23:25 #15
http://www.eksperten.dk/spm/406345
Gør det lige nemt at finde.
Desuden vil jeg godt rose dig Bbrockie, der er ikke mange der ville vende tilbage til et gammelt spørgsmål med en ordentlig forklaring.
godt gået. ;o)
Avatar billede bbrockie Nybegynder
26. september 2003 - 23:40 #16
Ups, sorry glemte lige at linke til det nye spm herfra også - Mange tak fromsej! :)

fromsej>> Tak for rosen.. selv om jeg hellere havde fortjent en god håndfuld ris *GG* - Så det egentlig helt tilfældigt, idet jeg var i gang med at tjekke hvad jeg havde udestående af points, og kom derfor i tvivl om dette spm's nuværende retfærdighed :)
Avatar billede peet-49 Novice
27. september 2003 - 07:42 #17
Jeg løfter hatten og håber på et godt samarbejde i fremtiden.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester