31. august 2002 - 12:56Der er
10 kommentarer og 1 løsning
overføre data fra word til access
Jeg skal lave en lille database til min svigerfar. Den skal indeholde nogle felter som skal kunne få overført data fra et word dokument. Det er indholdet af en faktura som jeg skal have overført til en access tabel, så han kan lave udtræk på kunder o.s.v.
It would be more logical to make the database with your informatoion in such as "faktura" and "kunde". Then use Access to make your report which can be printed via Access or even through Word
Tilslutter mig terry og martens indlæg. Jeg antager, at du vil styre en faktura / kunder m.h.t. til sidste betalingsdag, adresse m.v. og det en "database-opgave", og derfor er vejen fra Access til Word. der er dog intet til hinder for, at du som terry nævner, kan blive i Access og lave din faktura der.
Hvis du absolut vil have importeret fra Word til Access, kan du lave en makro, og i Handlingsvinduet vælge "Overfør Tekst". Da det er den ulogiske vej, har jeg aldrig prøvet det, men du skal blot vide, at handlingen eksisterer.
Synes godt om
Slettet bruger
01. september 2002 - 09:13#5
Ja jeg forstår godt hvad I mener. Det var blot fordi at fakturaen allerede eksisterer. Jeg tror jeg gør som i foreslår.
Det vil jeg egentlig gerne. Kan jo spare mig for lidt hovedbrud. indbrud@sol.dk (tag dig ikke af email adr.. Er en opsamlingsadr. i min ejd. vedr. indbrud :-))
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.