04. september 2002 - 13:53Der er
14 kommentarer og 1 løsning
Element i listboks
Hejsa alle
Jeg har en listboks, hvor jeg henter overskrifter forskellige systemer. Når jeg klikker på en overskrift, vil jeg have den til at åbne en query (jeg har lavet) for netop det element, jeg klikker på.
Koden er lige nu:
Private Sub VisRapport_Click() On Error GoTo Err_VisRapport_Click Dim text_id As Integer Dim stDocName As String text_id = Me!textid stDocName = "Howto_reports" DoCmd.OpenReport stDocName, acPreview, , "[textid] = " & text_id
På nuværende tidspunkt åbner den også query'en - men for det første element i listboksen - ikke for den jeg har klikket på. Please help - hvordan får jeg den til at vise den, jeg har klikket på?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
kontroller, at listboksens "Bundet kolonne" svarer til den kolonne, som indeholder textID'et. Dvs hvis din listboks indeholder 2 kolonner (f.eks. textID og navn) så skal bundet kolonne sættes til 1
Hmmmmmmm - nu er jeg ikke ligefrem en ørn til Access og er først lige startet igen efter 5 års pause................. Min listboks indeholder netop 2 kolonner - hvor sætter jeg bundet kolonne henne?
yes Thomas, and it wouldnt be easy to find that without actually seeing the dB :o)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.