05. september 2002 - 19:31Der er
8 kommentarer og 1 løsning
kørsel af .bat fil fra java applikation
Hej. Jeg vil gerne have mine java applikation til at køre en .bat fil. Jeg har imdlertid prøvet med Runtime klassen, men jeg kan ikke få det til at funge. Når jeg kører programmet sker intet, bortset fra at der bliver sendt 13 tilbage som jeg ikke aner hvad betyder. Jeg håber derer nogle der kan hjælpe mig. Her er den kode jeg har lavet :
import java.io.*; public class test { public static void main(String[]arg) { try {
Runtime rt = Runtime.getRuntime(); Process p=rt.exec("c:\\test.bat"); BufferedInputStream rs=new BufferedInputStream(p.getInputStream());
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Maggoo...tusind tak :) Det virker ja...takker hehe. Kan du ik forklare mig præcis hvorfor syntaxen er er således og hvad den præcis betyder? ("cmd /K start c:\\\\test.bat\""
Cmd for at få en kommandolinie/prompt. /K betyder \"udfører den angivne kommando og fortsætte med at køre\", Den kommando, der udfører dit batchjob er 'start' Og \\\\ er en lovlig 'escape sequence' - søger for at du kommer helt ud i roden og kan få adgang til .bat-filen. Og ang. de to "" til slut, så er jeg lidt blank... Kan ik helt huske/se det...Kan lige lidt senere i dag søge efter det på google.com..
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.