Avatar billede bumle90 Nybegynder
06. september 2002 - 07:36 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Teoretisk spørgsmål

Vi skal udvikle et system til et hospital med en database som lægerne kan slå op i fra deres PDAer. Problemet er bare at der intet trådløst netværk er, så vi er nødt til at ligge kopier af databasen ned på samtlige databaser. Rigtig grim løsning, men der er jo ik så meget at gøre.
Så lægerne skal fx. hver morgen logge deres PDA på en computer hvorpå de så via http går op på serveren hvor en servlet laver et xml-dump af en mysql db som ligger på serveren. Dette xml-dokument skal sendes ned til brugeren(lægen) og han skal så gemme dette på sin pda, hvorefter han så kan bruge dette som database på sin PDA.
Jeg sidder og over vejer hvordan man mest hensigtsmæssigt sender XML-dokumentet fra serveren ned til klienten og videre over på PDAen, men jeg er lidt blank. Nogle forslag?
Avatar billede - Nybegynder
06. september 2002 - 07:43 #1
Måske via SOAP som gør bruge af HTTP og er godt til at sende dokumenter med.
Avatar billede magoo20000 Nybegynder
06. september 2002 - 13:14 #2
Hmmm..... Lyder som et datamatikerprojekt, som nogle af mine venner engang lavede i Aalborg...
Avatar billede disky Nybegynder
06. september 2002 - 14:35 #3
Send det via rå http, ingen grund til at indblande soap i det.
Avatar billede bumle90 Nybegynder
06. september 2002 - 16:26 #4
Men hvordan skulle det så fungere hvis det var over ren http. Man har jo ingen rettigheder på klientsiden så.
Avatar billede disky Nybegynder
06. september 2002 - 16:39 #5
det er client siden der skal instantiere en forbindelse, altså den requester fra serveren hvad den ønsker af ting og sager, de bliver så lagt på en URL, som clienten så downloader via en HTTP forbindelsen og gemmer i sin egen DB
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester