06. september 2002 - 07:36Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Teoretisk spørgsmål
Vi skal udvikle et system til et hospital med en database som lægerne kan slå op i fra deres PDAer. Problemet er bare at der intet trådløst netværk er, så vi er nødt til at ligge kopier af databasen ned på samtlige databaser. Rigtig grim løsning, men der er jo ik så meget at gøre. Så lægerne skal fx. hver morgen logge deres PDA på en computer hvorpå de så via http går op på serveren hvor en servlet laver et xml-dump af en mysql db som ligger på serveren. Dette xml-dokument skal sendes ned til brugeren(lægen) og han skal så gemme dette på sin pda, hvorefter han så kan bruge dette som database på sin PDA. Jeg sidder og over vejer hvordan man mest hensigtsmæssigt sender XML-dokumentet fra serveren ned til klienten og videre over på PDAen, men jeg er lidt blank. Nogle forslag?
det er client siden der skal instantiere en forbindelse, altså den requester fra serveren hvad den ønsker af ting og sager, de bliver så lagt på en URL, som clienten så downloader via en HTTP forbindelsen og gemmer i sin egen DB
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.