09. september 2002 - 17:52Der er
11 kommentarer og 1 løsning
tids overlapning
Jeg har fået lavet en database til at styre kampplanen i den lokale fodbolsklub, det hele virker rigtig godt. Dog kunne jeg tænke mig en løsning på det problem at når eks. bane nummer 1 er optaget feks i 2 timer, skal man ikke kunne lægge en ny kamp på denne bane før den igen er ledig. Kan det lade sig gøre.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
den tabel der indeholder de fleste data består af følgende felter: T=tekst A=tal, D=dato Række-T, pulje-T, forbund-T, 5/7/11-A, kampnr-A, sponsor-T, dag-T, dato-D, klokken-T, modstander-T, spilledragt-T, hjemmehold-T, stadion-T, dommer-T, bane-T, omklædning-T, betaling-T. var det dette du ville vide?
Der skal bruges en liste, en knap og et felt. Feltet skal være ubundet og beregnet til den dato du vil undersøge. Listen skal indeholde de 4 felter Dato, Banenr og de to klokkeslet. Som betingelse for Dato skal du bruge det nye felt i den lange version Forms![Formular]![Felt]. VedKlik for knappen kører en makro med Genforespørg (Listen) eller hvis du foretrækker VBA linjen [Listens navn].Requery.
Med denne løsning kan du også straks se alternative tidspunkter for den valgte dag.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.