Avatar billede janhaagen Nybegynder
15. september 2002 - 10:42 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

bundkort

Hej der ude jeg ville spørge om der er nogen der ved noget om asus p4t533-c jeg har lige købt et og jeg har sat det i og alle mine dele men når jeg så stater computeren det går og findt men der kommer ikke noget billde på min skærm og jeg har prøvet at sette et nyt grafikkort i men det hjælper ikke er der nogen der har nogen ideer til hvad det kunne hvare eller er det måske bundkortet der er i styker håber at der er nogen der kan hjælpe mig.
Avatar billede mr-bob Nybegynder
15. september 2002 - 11:39 #1
hvad for nogle grafikkort er det du har prøvet med?
Avatar billede mr-bob Nybegynder
15. september 2002 - 11:47 #2
dit bundkort kan KUN køre med AGP 4x! dvs ældre grafikkort kan ikke køre på din computer! men helt præci hvad er det for et grafikkort du har siddende i?
Avatar billede mr-bob Nybegynder
15. september 2002 - 11:48 #3
http://www.asus.com.tw/mb/socket478/p4t533-c/specification.htm
hvis du går ned og kigger under "Expansion Slots" så står der "1 x AGP 4X (1.5V only)"  så dit bundkort kan kun køre med AGP 4x!

ville bare lige "bevise" det for dig!
Avatar billede janhaagen Nybegynder
15. september 2002 - 11:54 #4
Hej jeg har prøve Aopen geforce4 ti4200 og asus geforce4 v8460 ti4600 men det hjælper heller ikke jeg tænke på om det kunne hvare bundkorte?
Avatar billede sluppi Nybegynder
15. september 2002 - 12:01 #5
Det lyder som det min maskine fejlede - det var cpu kontra ram mht. clock multiplier & frekvens.

Noget andet ram hjalp gevaldigt...
Avatar billede janhaagen Nybegynder
15. september 2002 - 12:16 #6
Ok jammen jeg har 256 rmbus i en block er det for ligt?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester