I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.
hmmm skriv fx a herf="" is ah"" ej ved det ikke men du kan ikke lige lave det bare sådan der er jo vildt meget der ksal laves da du skal jave et program som oversetter sproget til browseren som php gør
et evt websprog du laver skal virke i de browsere der allerede findes. Så det må nødvengivis resultere i noget output der følger reglerne for HTML.
Du har nok set chat steder hvor man kan skrive noget og så kommer der til at stå 'noget' med fed skrift. Det er den første spæde begyndelse til et websprog de har der. og begrænset fordi de muligheder der er er omhyggeligt udvalgt til nemt at kunne oversættes til en andet eksisterende sprog.
men at lave et helt sprog... det er definitivt ikke et 'første projekt' medmindre du mener noget helt andet end vi tror :-)
"ja ja, men jeg taler om et program der afvikler en html side," Det er også hvad en browser gør?
"jeg vil ikke lave et browser program, men et programmerings sprog" så skal du nok arbejde lidt på det, sidt lige nogle realistiske mål i starten. Et programmerings sprog er ikke sådan lige at lave...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.