Avatar billede dansermeddhtml Nybegynder
25. september 2002 - 10:13 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

låst dll is VS.Net

Ohøj eksperter. Jeg har et problem med min visual studio: når jeg laver et web-project kan jeg builde og compile så meget jeg lyster, INDTIL jeg første gang åbner en web-form fra projektet - derefter bliver .dll'en i /bin biblioteket låst af en eller anden process, og VS kan ikke overskrive den mere = jeg bliver nødt til at slette filen manuelt for hver build :-(
Mit spørgsmål er så: Er der nogen der har en anelse om hvad det er for en process der griber fat i min fil - og hvordan jeg kan dræbe den?

Jeg kører win2k pro (med iis) med xp enterprise architecht.

PS. fejlen opstår kun ved web-projekter..
Avatar billede kichian Nybegynder
25. september 2002 - 14:33 #1
Hvordan kan du slette filen hvis den er låst?
Avatar billede dansermeddhtml Nybegynder
25. september 2002 - 14:35 #2
ja, det er jo så endnu mere mærkeligt:
Jeg kan ikke slette filen direkte, MEN jeg kan rename den og så slette den... hvilket er rimeligt mærkeligt..
Avatar billede dansermeddhtml Nybegynder
05. marts 2003 - 12:00 #3
Efter en reinstallation af 2k pro er problemet forsvundet..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester