08. oktober 2002 - 22:23Der er
20 kommentarer og 1 løsning
gennemtvinge "update()" i anden frame
Jeg har en side, der er bygget op af frames. I Frame1 bliver der lavet nogle udregninger, der så skal vises resultatet af i en anden frame (Frame2). Frame2's url er i forvejen den rigtige url til at vise resultaterne, men den skal opdateres, så den viser de nyeste resultater.
Hvordan fortæller jeg fra en sub i frame1, at frame2 skal opdateres ?
window.parent.frames(frame2).location.reload() er javascript og clientside... vær påpasselig at blande de to begreber sammen.
Du kan godt lave en sub på side 1 der laver noge beregninger og når den er færdig laver du en respons.write("window.parent.frames(frame2).location.reload()") der får indeholdet af side 2 til at reloader
der er sq også mange ting at tage højde for i sådanne systemer, og det er også lidt noget andet. i et cms system har jo som oftest et fast layout med menuer o.lign. på en normal hjemmeside ændrer det sig jo hele tiden. Og du må da indrømme at frames ikke bliver brugt særlig mange steder... det hænger nok også sammen med at søgemaskiner har svært ved dem
Jeg er da helt enig i at frames skal undgås hvis det er muligt på en hjemmeside (dermed ikke sagt på en back-end system også) - netop fortrinsvis pga. søgemaskinerne.
Det var mere din påstand frames/serverside jeg stejlede over :)
min holdning til at frames/serverside ikke nogen særlig god løsning, kommer af at al kommunikation mellem framesene enten skal foregå via querystring, posts eller client side scripting. Det er besværligt, meget besværligt når man med asp.net kan nøjes med postback ;)
Jeg synes nu det skaber stor forvirring med postback. F.eks. i page_load(Sender As Object, E As EventArgs). Hvilke ting skal køres første gang siden vises, hvilke skal vises kun ved postback, og værst hvilke skal først vises ved 2. eller 3. postback ?
du har ret, og jeg har da heller ikke selv 100% styr på det, men det kommer... er igang med at nærstudere tre bøger om c# og asp.net, så det kommer lidt efter lidt. Det har meget med viewstates at gøre, og om der har været ændringer i databasen siden sidst man loadede siden.
Nå ,du er den eneste der har svaret, så du får bare pointene
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.