26. september 2000 - 22:58
Der er
1 kommentar og
4 løsninger
Er Microsoft Media Player (GRATIS) eller \"GRATIS\" ??
Jeg er ved at lave en CD-ROM produktion der indeholder en MPEG film som er et PR-Program for et firma.
Nu overvejer jeg at downloade og lægge en kopi af Microsoft Media Player ned på CD\'en så man kan installere den hvis man ikke har den i forvejen.
Playeren er jo gratis - så det burde vel være ok ?
ELLER HVAD - må jeg lægge den med på CD\'en ???
27. september 2000 - 08:39
#3
Så en mulighed kunne være at tjene penge på produktionen, og brænde en CD med player\'en for sig selv ved siden af, der naturligvis er gratis ..
27. september 2000 - 09:01
#4
Eller lad et link ligge til playeren, så kan folk selv downloade den hvis det bliver nødvendigt, på den måde for de også den nyeste player...Det vil opstå problemmer når folk sidder ved en Mac, jeg mener ikke at de udenvidere kan afspille din player fra cd-rom, eller i det heletaget indstallere den.
Et andet problem er også Linux brugere, ved at ligge en player på til Microsoft Windows, så forventer du at brugeren af cd, kun ønsker at køre windows programmer.
Derfor ville jeg lave noget research og så blot ligge de nødvendige links ned på cd\'en.
27. september 2000 - 20:47
#5
Some blood og steffen kommentere, programmet er freeware eller gratis så du må frit distribuere, så længe du ikke tjener på penge på afspilleren, men jeg tror nu godt Microsoft kan forstå at det er CD\'en og ikke playeren i sig selv du vil tjene pengene på, så jeg mener det er lovligt!
Hvad angår om det overhovedet er nødvendigt med afspilleren vil jeg lige kommentere :
Windows 95 og Windows 98 er født med indbyggede programmer der kan afspille den udbredte MPEG-standard, bortset fra ældre versioner af Win951 så lad mig lige kommentere :
Windows 3.11 :
Denne Windows kan afspille wavefiler, men alt hvad der hedder videofiler eksistere ikke som standard her fordi at computere fra den tid ikke var stærke nok til at visse nogle videoklip i en kvalitet man kunne bruge til noget videre, dog har microsoft udgivet \"Microsoft Video for Windows\" som afspiller filer af typen AVI, vil man have MPEG og QuickTime, så skal man f. eks have fat i 16-bit versionen af Xing MPEG-player samt en ældre version af QuickTime afspilleren, husk at filer i QuickTime 4 formatet ikke kan afspilles under Win 3.11 eftersom der ikke findes en 16-bit version a QT4 afspilleren, men tænk ikke så meget på Win 3.11, kun få mennesker fortrækker stadig denne version!
Windows 95 :
Windows 95 er født med Windows Medieafspilleren, som pr. standard håntere AVI-filer, MIDI-filer og WAV-filer, Windows Medieafspilleren følger dog nogle standarder sådan at den let kan komme til at understøtte flere film-formater som FLICKER og MPEG ved blot at hente et par gratis plug-ins på nettet! Antallet af folk med denne version af Windows 95 er ret lille!
Windows 95 2nd Edition :
Den nye version Windows 95(Fra midten af 1996 og senere) blev solgt med Microsoft Internet Exporer 3.0 som indbygget browser, samt programmet ActiveMovie som faktisk er en efterfølger til Medieafspilleren og en forgænger til Media-playeren, faktisk er ActiveMovie bare en nyere version af den gamle media-afspiller med med nyt navn, Microsoft kom dog til den beslutning at det nok var bedst at bruge det oprindelige navn istedet for ActiveMovie! ActiveMovie kan både afspille AVI-filer, WAV-Filer, MIDI-filer, AU-Filer, AIFF-filer og MPEG-filer samt ældre QuickTime-filer!
Windows 98 :
Windows 98 er medie-mæssigt magen til Windows 95 2nd edition bortset fra at den har Internet Explorer 4.0 istedet for 3.0 inkluderet!
Altså Explorer 4.0 og ActiveMovie!
Windows 98 2nd Edition :
Den nye version af Windows 98 er fået en opdateret ActiveMovie som så har skiftet navn til Medie-afspiller, som understøtter alle de tidligere formater og et nyt som Microsoft selv har udviklet! Nemlig ASF(Advanced Streaming Format) der bygger på MPEG4, ASF formatet udmærker sig ved at være en forbedret version af den originally MPEG-type! ASF kræver mere CPU-kraft end MPEG(men ASF er jo også fra en tid med stærkere CPU\'er), tilgengæld fylder ASF-filer normalt mindre og giver bedre og mere flydende billede! Derudover går kompressionen til ASF hurtigere og ASF understøtter mange flere funktionerne end MPEG som f. eks Variable Framerate, interaktivitet m.fl.
Desuden er ASF-encoderen(den der konvertere/komprimere grafik og lyd til ASF) ganske gratis og kan hentes fra Microsofts hjemme og download.com under navnet \"Windows Media Tools\" eller \"Windows Media Encoder\"!
Nu vil jeg stoppe min kedelige forklaring og sige, alle maskiner med nyere Windows 95 eller bedre kan æde din CD uden du behøver at inkludere Medie-afspilleren, på nyere iMacs med MAC-OS og alt det der svineri skulle det heller ikke være noget problem! Hvad angår Linux så må du altså ikke hænge mig op på det!
Håber ikke min besvarelse er alt for kedelig, der er jo en masse ting som du ikke spørger, men som jeg mener man skal vide hvis man ikke ved det!