Avatar billede accesspro Nybegynder
11. oktober 2002 - 16:33 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Firewire og RealTek netkort problemer

Hej,

Har installeret et firewire netkort i min PC til en ekstern harddisk der kører XP. Det gør at jeg ikke kan komme på internettet. Det interessante er at jeg kan godt pinge ud og mine net applikationer kører. Men jeg kan ikke browse eller bruge min email.

Hvad foregår der. Skal jeg sætte min browser til at køre på Local Area Network kortet og i så fald hvordan gør man det. Eller skal jeg lave en netvæksbro....og hvordan gør jeg det.

Desuden hvis jeg begynder at rode med noget forsvinder muligheden for at pinge ud. Jeg har læst et sted at man skal sætte en Public og private connection, men mit realtek kort vil ikke tillade at agere Public connection. Det vil mit firekort tilgengæl, den har jeg dog ikke internet på kun min eksterne hardisk.

Hjælp
Avatar billede clausmeyer Nybegynder
11. oktober 2002 - 18:44 #1
funktioner
internet instillinger
forbindelser
indstil
vælg nederste punkt (lan)
Avatar billede clausmeyer Nybegynder
14. oktober 2002 - 19:59 #2
hvad kom du frem til ?
Avatar billede clausmeyer Nybegynder
14. oktober 2002 - 20:01 #3
Oprettelsesdato onsdag 2. januar 2002 15:09
Point ved oprettelse 300,00
Point opsparet (286 dage * 5 point) 1.430,00
Point tjent 235,00
Point brugt 400,00
Point ude 835,00
Banner point 0,00
I alt 730,00


du har mange poing ude ,skynd dig og få lukket de spørgsmål du har fået svar på

hvis du ikke har fået de svar du kan bruge skal du lægge et svar selv og akceptere
Avatar billede accesspro Nybegynder
15. oktober 2002 - 08:05 #4
Jeg har lige spugt eksperten hvordan man trækker point tilbage....så tak for dt råd..
Avatar billede accesspro Nybegynder
15. oktober 2002 - 08:07 #5
Desuden har jeg ptøvet det dit fprslag og det virker ikke. Nå jeg opretter et netværk i XP med guiden sætter den de properites automatisk. Men tak. Der er ikke mange som ved så meget om dette!!!
Avatar billede clausmeyer Nybegynder
15. oktober 2002 - 09:41 #6
prøv evt og slet netkortet og opret det igen .

problemet er at xp kan bygge bridge mellem netkortene og det er bridgen du skal have koblet ud der skulle være en ikon der hvor du har netkortene der skulle forestille 2 netkort og en bro mener jeg det er den der skal kobles ud.

har godt nok også firewire i denne her pc men det er med w2000 som er lidt anderledes med dette emne
Avatar billede accesspro Nybegynder
18. oktober 2002 - 16:21 #7
Har stadig problemet....Prøver lidt senere med nyt spørgsmål
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester