13. oktober 2002 - 20:36Der er
9 kommentarer og 1 løsning
A network cabel is unplugged?
Hallo..
Sidder foran min computer, hvor internettet lige pludselig er gået ned. Den skriver "A network cabel is unplugged". Og nogen gange hopper den op, men går straks ned igen. Har tjekket alle ledninger igennem, s¨å det kan umuligt være det.
Andre der har haft lignende problem, eller nogen der ved hvad der kan være galt?
//Jedii
Forresten - den genstarter også hele tiden, men det kan nok habe noget at gøre med jeg bruger XP, som har en automatisk funktion der gør den genstarter når der er opstået et problem, eller .. ?
Det med genstart løser du ved at trykke wintst + pause break og vælge faneblad advanced og under "startup and recovery" er der et flueben du skal fjerne for ikke at genstarte ved systemfejl.
dk_akj> Har slået fluebenet fra, og det virker -selvfølgelig. Nu i stedet for at genstarte viser den en blå skærm, hvor der står en masse fis, jeg ikke fatter meget af.
Den skriver noget med jeg skal disable BIOS memory etc.
Den blå skærm du omtaler er den famøse "Blue Screen Of Death" forkortet BSOD Det den skriver er hvad memory indehold på det tidspunkt hvor fejlen opstod og bare roligt, det er vist et fåtal der får noget ud at det.
Man får tit bsod ved en fejl i et rammodul eller ved fejl til kald i windows api'et.
Har fået den til at gå helt til min desktop nu, og har siddet og arbejdet et par timer, men pludselig gik den kold. Og nu går den igen kold under opstart igen.
Kommer for det meste der til hvor den spørger om jeg vil opstarte i Safe mode, med eller uden net opkobling, og commando promt, eller bare opstarte normalt. Når jeg så trykker 'opstart normally', kommer jeg til en sort skærm, og der sætter den sig så fast.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.