Nu ved jeg ikke lige, hvor meget du har arbejdet i Flash, men det har helt klart det store med beregninger at gøre. Ganske vist er Flash et grafisk program, men interaktiviteten opnås via ActionScript (sproget til Flash). Hvis du begynder at pille nogle filer fra hinanden, der minder om dem, finder du, at bla. er brugt sinus, cosinus osv. Mit spørgsmål er blot, om der er noget materiale tilgængeligt på dansk???
Jeg kan godt skrive lidt om principperne om 3d grafik, og dens beregninger, men hvis du ikke er god til matamatik i forvejen, må du læse dig frem til en del selv!
Skal jeg forklare dig lidt her, og så ellere sende dig nogen engelske artikler jeg har fundet på Interenettet?
Først skal du have objekter. Disse består af punkter i tre dimensioner, og evtentuelle streger imellem pointerne. Da jeg har set nogen af de eks. du henviser til, er punkter nok. (Disse punkter kan du senere udskifte med grafik, f.eks. en kugle). Punkterne opbevares i et array:
f.eks {x,y,z,x1,y2,z2,x3,y3,z3}, som beskrive tre punkter i rummet...
Her er f.eks en firkant lavet med 8 punkter (=hjørnerne)
Nu er der det at disse tre koordinater skal overføres til skærmens 2-dimensionelle verden: Vi skal altså af med den z-værdi. For at lave perspektiv i den 2d gengivelse af objektet beregener man x og y værdierne ud fra z. (du kan prøve med forskellige værdier i stedet for 200)
fladX= x*200/z fladY= y*200/z
Nu kan du såden set bruge xFlad og yFlad til at plotte ind på skærmen.
Du kan rotere et objekt om tre akser. Disse formler rotere rund om punktet 0,0,0:
Prøv at se http://www.were-here.com/forums/showthread.php?threadid=31703 for nogle ting jeg har lavet i Flash (tak for hjælpen til at komme i gang med 3D)! Har du noget idé om, hvordan man ville kunne lave en overflade mellem fire punkter (se den sidste version af 3D)???
Man kan dog bestemme koordinaterne til de 4 hjørner og skalere et billede horisontalt, vertikalt samt placere det. Er det nok (eller er der en anden måde, hvormed kan simulere det)???
Nej, desværre ikke. Jeg tvivler faktisk også på, om Flash 5 er hurtig nok, men man kunne vel skrive den metode selv, ikke?
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.