31. oktober 2002 - 17:02Der er
7 kommentarer og 1 løsning
Print kun bestemte dele af databasen
Hej
Jeg har en database med en masse mennesker i "Adresser osv." Jeg skal nu bruge en udskrifts funktion der kun udskrver de personer der ikke har noget til at stå i et bestemt felt.
Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.
Ok du har din tabel med alle dine mennesker. Så tager du en og trykker på fanebladet queries og trykker new. Så spørger den hvilke tabeller du vil bruge og du vælger at tage den med alle adresserne. Så kan du gå ind og lægge filtre på ved at skrive fx peter* under navne, Så vil den kun vise de personer der hedder navne. Så lukker du querien igen og gemmer den under et eller andet navn og laver en rapport over det. Det skal lige siges at queries hvist nok hedder forespørgsler på dansk. Hjalp det??
Sådan ca. fra Så kan du gå ind og lægge filter på.... hvordan ligger man filter på??? og hvad menes der med med at den kun vil vise de personer der hedder navne???
ok når du er i design view med en query så kan du se hvilke felter der er. Fx navn, adresse, land osv. Nedenunder kan du se hvilken tabel det ligger i. Nedenunder igen kan du sortere, så kommer show og nederst kan du skrive filtre ind. Hvis du under navn skriver fx peter vil der kommer gåseøjne rundt om: "peter" og hvis du så går tilbage til datasheet view (altså der alle dataen er) vil du kun få de personer der hedder peter.
Jeg tænkte også på, den her mulighed viser dem man beder om, jeg skal have det sådan et hvis der står noget i feltet skal den ikke vises...! Hvis du forstår...
Hvis du vil have vist poster, hvori der ikke står noget i feltet, skal du i feltets kriterielinie skrive: Is Null
Modsat: Is Not Null der viser alle poster, hvori der ståe noget i feltet.
du må ikke forveksle Null med tallet 0. I denne sammenhæng betyder Null, at feltet indeholder (Is Null), eller indeholder en ikke Null- værdi (Is Not Null)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.