Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Jeg går ud fra at du snakker om MP3 og spil, som i forvejen er ulovlige.
Om det er ulovligt at linke, det har jeg ingen anelse om. Men der er da en mulighed. Det kan være du bliver betragtet som mellemmand eller distrubutør. Og det kan da ikke være lovligt.
nope det er jeg sikker på, jeg har læst det med links til mp3 filer i et hæfte fra koda (jeg har den dog ikke mere, så jeg kan ikke lige give navnet på den, men det vat et eller andet om hvem der havde rettigheden til musikken
De har også prøvet at lukke min side som ikke engang havde links til andre sider der havde links til mp3 filer, men siden indeholdt kun oplysniger om diverse afspilere, så det er jeg meget sikker på
Jeg er fuldkommen sikker på at du gerne må have CD-rippers og Winamp og den slags programmer liggende på din side. Stå det et eller andet sted, det der med programmerne?
Det er ikke poiten her, jeg havde ikke noget ulovligt på siden (som forøvrigt er lukket for over 1 år siden) det viser bare at du skal passe virkeligt godt på, hvis du gør det. Men det med MP3 har tidligere været diskuteret her på eksperten.dk, finder lige linket
Må jeg linke til andre musikhjemmesider? Ja, hvis ejeren af den hjemmeside du linker til i forvejen har indhentet tilladelse fra rettighedshaverne. Linker du til hjemmesider, der udbyder musik uden tilladelse eller tilbyder køb af pirat-cd'er, medvirker du til andres ulovlige handlinger.
jeg vil sige at jeg tror ikke at der sker noget ved at du fra din side, linker til andres sider som indeholder warez (værende mp3, gamez appz, serialz osv.), men hvis du linker til andre ulovlige mp3'er direkte fra din side, så er det farligt
Wip13: Sådan som jeg ser på det, så kan du linke til alle de mp3'er og alt det software som du vil, UDEN at blive "fanget". Du skal bare huske en meget simpel "regel": Du skal ALDRIG opgive dit rigtige navn, din rigtige email (lav en Hotmail eller lign.), din hjemmeadr. osv. På den måde er du (næsten) sikker på ikke at blive fanget.
snowball>> og hvad så hvis *** udbyder kan sige at det er uploadet fra 195.47.128.167 klokken det og det, så kan de snakke med din udbyder og spørge hvem der havde den IP, den dag!
Snownball der er noget der hedder log filer, og IP adresser (din ISP kan se hvornår du var på, Hotmail (f.eks) kan se den IP du brugte da du lavede, voila så er det bare at sammenligne, og de har din addrese ovs.
Men det er der jo sikkert ingen ISP der gidder bruge tid på :)
det tror jeg ikke men hvorfor ikke bare uploade det fra din skole?
og i øvrigt, ville det ikke være nemmere for dig bare at stjæle penge i stedet for at tjene dem på ulovligheder? men jeg foretrækker nu at tjene dem selv
*er helt kold* Det er en kommune-skole, så fjolserne fortjener næsten at få en sag fra Koda
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.