Avatar billede proxar Nybegynder
03. november 2002 - 10:57 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Ændre workgroup til domain uden at logge på NT 4

Jeg skal rydde op i en pc med NT4. Den er blevet brugt på arbejde, men skal nu bare bruges til hjemmebrug. For at tage en kopi over netværk ændrede jeg opsætningen i netværket. Den var registreret under et domæne 'empire', som jeg så ændrede til workgroup 'per' for at kunne koble den på eksisterende netværk. Problemet er at login 'cecil' kun virker under domæne 'empire', så nu kan jeg ikke engang koble på boksen. jeg har mulighed for at starte op i win95 dosmodus. Kan jeg på nogen måde få den tilbage på domæne istedet for workgroup fra win95 dosmodus?
Avatar billede goulduck Nybegynder
03. november 2002 - 12:51 #1
Søg i Windows 2000 kategorien efter "glemt password". Her kommer der flere referencer til en norsk hjemmeside (.no) som indeholder et program på en bootdiskette, som kan lave det lokale administrator password om.
Avatar billede goulduck Nybegynder
03. november 2002 - 13:11 #2
Avatar billede goulduck Nybegynder
03. november 2002 - 13:12 #3
Jeg ved godt at det ikke er helt det svar du søger - men så kan du få administrator adgang til computeren og på den måde melde den ind i domænet igen.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester