06. november 2002 - 21:56Der er
10 kommentarer og 2 løsninger
Server/Klient
Jeg kunne godt tænke mig at lave et server program, og et klient program. Kommunikationen skal foregå over tcp/ip, hvordan kommer jeg lettest igang? Jeg har programmeret java og c før, men aldrig omhandlende tcp/ip og netværk i det hele taget.
Jeg har hørt noget der hedder RMI som ligesom pakker en masse sammen for en og gør det er del lettere at lave klient/server. Hænger det sammen med sockets? eller gør RMI også bare brug af sockets?
Hvis du selv bruger sockets så skal du selv pakke dine data ind/udog skrive/læse dem. Hvis du bruger RMI så laver du bare et metode kald og koden genereret af RMI-compileren håndtere pakke ind/ud og skrive/læse.
RMI (Remote Method Invocation) gør brug af sockets og TCP/IP, men gør det meget lettere for programmøren at realisere netværks-kommunikation. Ulempen er, at både server og klient skal være Java.
På suns tutorial-side finder du en udemærket forklaring på hvordan man gør, siden er vidst bare nede LIGE nu...
Tanken var egentlig at lave et chat program, som skulle kunne fungere over i-net. Altså en mængde at små data. Derfor kan jeg vel sagtens nøjes med RMI?
Jeg vil prøve at gennemgå tutorialen om RMI, jeg takker :o)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.