Avatar billede cms Nybegynder
17. november 2002 - 22:19 Der er 1 kommentar og
2 løsninger

Gradient med dithering

Hej der!

Efter al for lang tids forgæves søgning diverse sandsynlige og usandsynlige steder håber jeg at der er nogen her som kan hjælpe mig.
Jeg leder efter en algoritme til at lave en gradient udfyldning mellem 2 farver. I sig selv ikke noget problem at lave. Men problematisk hvis de to farver ligger tæt på hinanden og/eller man vil have den udstrækt over mange pixels - fordi det er begrænset hvad paletten kan klare.
Derfor er der opfundet dithering (eller hvad det nu hedder), altså hvor pixels plottes i et specielt mønster i forhold til hinanden sådan at flere farver kan opnås i gradingen.

Nå to the point: Hvor finder jeg en algoritme til ditheringen?

Venlige hilsner
Christian
Avatar billede arne_v Ekspert
17. november 2002 - 22:31 #1
Avatar billede cms Nybegynder
18. november 2002 - 00:30 #2
Tak skal du have!
Jeg prøvede Floyd-Steinberg-algoritmen, men jeg kan desværre ikke helt få den til at virke. Jeg venter spændt på evt. flere bidrag :)
Avatar billede cms Nybegynder
16. januar 2003 - 16:57 #3
Lukker. Jeg endte med en anden løsning. Men tak for hjælpen :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester