Avatar billede hulla Novice
18. november 2002 - 09:28 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Crystal Report visning

Hej, jeg er helt ny i Crystal Report, og vil gerne vide hvordan jeg laver en helt simpel visning.

Jeg sidder med en asp.net app hvor jeg har foretaget nogle dataudtræk som jeg gerne vil have vist ved hjælp af CR.

Ved nogen hvordan det gøres eller hvor jeg kan finde en god getting started tutorial?
Avatar billede hulla Novice
18. november 2002 - 09:57 #2
Det ser ud til at være gode links, og du får nok også pointene, men du kan vel ikke hjælpe mig med et helt konkret problem.

Jeg har tilføjet en .rpt fil til mit asp.net project og det virker fint hvis jeg f.eks. bruger Response.Redirect("CrystalReport1.rpt"). Jeg vil bare gerne have rapporten til ikke at fylde hele siden når jeg linker til den.

Altså jeg vil gerne kunne lave f.eks min sædvanlige overskrift(navnet på programmet) ovenover Crystal rapporten og det skal siges at jeg bruger ikke Frames men opbygger siden med absolute pixels.

Kan du hjælpe med det?
Avatar billede hulla Novice
18. november 2002 - 10:44 #3
efter at have kigget lidt nærmere på dine links, kan jeg se at det sidste var et dumt spørgsmål,.. point til dig :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester