Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.
Der er ikke nogen fejl der er direkte relateret til denne fejl. Jeg er igang med at tjekke dem igennem. Efter at have reinstalleret mmc kan jeg nu godt starte en ny mmc, men de gamle og især ismanageren kan jeg ikke starte. Det eneste der sker er at man kan se at processen kører i Task Manager.
Det var ikke nemt, men det lykkedes. Efter tilbagemelding til det gamle domæne virkede det heller ikke. Løsning: Sæt alle webservices til manuel start. genstart serveren Start services enkeltvis startende med Remote Procedure Calls, Protected Storage, WWW Publishing Service og Internet Authentication Service.
Så mangler jeg bare at finde den rigtige måde at migrere på, men det bliver måske et senere spørgsmål for lige nu skal mine brugere have lov til at nyde at det virker igen.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.