Nokia, Ericsson etc. må vide hvormange telefoner der er solgt i Danmark af deres modeller.
De vil formentlig ikke oplyse tallene (forretnings hemlighed).
Det er muligt, at der er lavet en tele-analytiker rapport om emnet, men: - de koster penge - de er ikke særligt pålidelige
Så beste råde er: lav din egen lille analyse. Spørg venner og familie og lav et skøn udfra dem (husk at korriger for ihvertfald forskellig alders-fordeling mellem de spurgte og befolkningen som helhed).
Men der må efterhånden være solgt en hel del mobil-telefoner med Java i Danmark.
Men hvor mange af dem har prøvet at bruge det ?
Ikke mange er mit fornemmelse !
Synes godt om
Slettet bruger
03. december 2002 - 12:01#4
arne_v>> den lile analyse du vil have ham til at lave er jo ikke representativ, og kan derved ikke bruges til noget.
For at lave en representativ analyse er du nød til at udvælge prøvegruppen simpelt tilfældigt, hvad kunne være at slå tilfældigt op i en telefonbog 100 gange og ringe til dem og ud fra det danne sin analyse.
arne: Alle jeg kender som har MIDP kompatible telefoner har brugt det, så jeg er bestemt ikke enig i din fornemmelse. Jeg tror brugen af java i mobiltelefoner er størrere end man lige tror.
Jeg vil forsøge mig med teleselskaberne. Der er sikkert en god chance for at de ikke vil ud med det, men jeg gir det et forsøg. En minibrugerundersøgelse tror jeg ikke jeg kan bruge til meget da jeg er ude efter tal som jeg kan presentere til mulige samarbejdspartnere.
Til spørgsmålet om hvor vidt alle har prøvet java-funktionen i deres mobil, så tror jeg faktisk oxo at der er en del flere som prøver det, end man lige kunne forstille sig.
Der kommer selvfølgelig til at ligge udførlig vejledning til opsættelse af samtlige telefoner og teleselskaber på siden. Da jeg købte min telefon fik jeg forklaringen: "der er en masse tal du skal taste ind i den, det er meget besværligt, og så skulle det virke" - så spørger jeg ekspedienten: "hvor finder jeg disse tal?" - "ja du får et brev fra sonofon" (som jeg aldrig fik) - i stedet for at fortælle mig at jeg kunne klikke på et link på sonofon.dk, få en sms og så var det klaret.
Har jeg ret i at det er stor set umuligt at få spil til andet end 3410 i danmark?
questis> forkert - du kan faktisk godt lave en representativ undersøgelse udfra en ikke repræsentativ gruppe, hvis du (som jeg foreslog) korrigerer for sammensætnings-forskellen. Hvis jeg husker rigtigt hedder der stratificering.
disky> Jeg tror der er en del der har fået via arbejde eller købt en mobil-telefon som tilfældigvis indeholder Java, men sikke ikke har hverken har tid eller lyst til at bruge det, fordi de er så gammeldags at de udelukkende bruger deres telefon til at tale i telefon med.
Nærmeste eksempel: mig selv, jeg har en 6310i som kan en masse (inklusive Java mener jeg) og hvad bruger jeg af faciliteter ? Jeg bruger den til at snakke i telefon med og så vække-uret !
topdog: www.midlet.org har til mange andre telefoner også.
Men på danske websites er det korrekt.
Synes godt om
Slettet bruger
03. december 2002 - 13:02#10
arne_v>> for at kunne lave en sådanne korrigering som du forslå skal du jo have en meget god kendskab til branchen, hvad vi må slå fast at vi ikke har i dette tilfælde. Den korrigering du forslår, kræver jo at man ved nogenlunde hvordan markedet ser ud fordelt på alder, hvad egentligt noget af det som vi skal frem til i analysen.
Hvis vi: 1) antager at andelen af personer med en Java mobiltelefon kun afhænger af alder 2) vi har en stik-prøve for hver alders-kategori 3) vi har alders-fordelingen i befolkningen så kan man beregne resultatet for hele befokningen.
Alder kan udvides til at omfatte mange andre faktorer.
Det eneste der kræves er: - mulighed for at lave stikprøver indenfor segmentet - kendskab til fordelingen af segmenterne i den totale befolkning
Det sidste vil normalt være tilgængelig via diverse statistikker.
Og det første er muligt i et eller andet omfang at skaffe.
Bevares der er en del usikkerhed. Men sådan er det med den slags undersøgelser.
Synes godt om
Slettet bruger
03. december 2002 - 13:39#12
du skriver: antager at andelen af personer med en Java mobiltelefon kun afhænger af alder
hvis vi antager dette, har vi lavet den første store fejl, for sådanne hænger det jo engang ikke sammen, så vil du jo ikke have et representativt resultat.
men det bliver vi nok ikke enige om, men for mig også lige meget, vil ikke spamme denne tråd mere til
Selvfølgelig - men det vil også være muligt i mange tilfælde.
Mit forslag var faktisk seriøst ment. Hvis spørgeren er villig til at bruge lidt tid på det, så kan kan godt lave hans egen undersøgelse og få et brugbart resultat ud af det. Selvfølgelig vil der være en stor usikkerhed, men det er der på næsten alle den slags undersøgelser.
Uha.. ..nu ved jeg ikke lige hvordan det virker på 3410, men på min 7210 behøver man altså ikke at overskrift de indbyggede spil..
Jeg vil tro at du kan bruge polyfoniske ringetoner, pauseskærme og logoer på den der?
Med hensyn til jeres lille undersøgelse, så har jeg muligvis snart en samarbejdspartner i hus som er så tung at informationer enten er lige meget eller at de selv har dem!! :DDD
topdog --> Jeg kan ikke bruge polyfoniske ringetoner det kan man først på en 3510 men pauseskærme kan man og vel også logoer (hvordan lægger man egentlig sådan et ind?).
Han har kun 4 (som jeg ikke synes godt om...) til en 3410...
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.